Odlomak

UVOD

Bez svake sumnje da vještina prerade kože spada u najstarije tekovine čovječanstva, i sugurno da je čovjek poznavao preradu kože znatno prije nego što je počeo upotrebljavati tekstilna vlakna. Istorija bilježi da je prerada krzna bila poznata još prije 7.000 godine u Mezopotamiji, a isto tako čovjek je davno upoznao da kora hrasta i drugog kora čini kožu trajnijom ako se obradi pomoću njih.
Kod Grka i Rimljana prerada kože imala je zanatski karakter, pa tako njihovi pisci spominju da se kora od raznog drveća kao i šišarike upotrebljavaju za štavljenje kože. Zanatsko štavljenje kože trajalo je dosta dugo, pa proizvodnja uštavljene kože nije mogla zadovoljiti sve veće potrebe i tražile su se metode koje bi omogućile brže štavljenje kože. Tako se krajem 18. i početkom 19. vijeka počinju u kožarstvu primjenjivati ekstrakti za štavljenje dobijeni iz drveta, pa se na taj način sam proces štavljenja znatno ubrzao.
Sredinom 19. vijeka pronalaze se pogodna sredstva za skidanje dlake sa kože, a isto tako počinje primjena hromnih soli za štavljenje kože, čime se proces štavljenja mnogo skraćuje.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari