Odlomak

LED (Light Emitting Diode)

LE diode imaju široku primenu u svetu elektronike i elektrotehnike i veliku prednostu u odnosu na standardne sijalice i kao takve su u poslednje vreme dobile sve češću primenu i u autoindustriji kako zbog vizuelnog efekta tako zbog veće iskorišćenosti i uštede energije. LED (Light Emitting Diode) znači LE Dioda ili LED, LED dioda je poluprovodični element koji svetli rekombinacijom elektrona tj. ne svetli grejanjem žarne niti kao klasična sijalica i zbog toga traje dugo (preko 100 000 sati, radeći NON-STOP), ne greje se i malo struje troši.

Materijal od kojeg su izrađeni “poluvodički kristali” u samoj diodi, referiraju kojom će ona bojom svetleti…Poznate su zuta, zelena, crvena, narandzasta ali se dugo vremena nije moglo otkriti koje materijale treba stavit da se dobije plava boja, pa su konačno otkrili da je to Galij-Arsenid…
E sad, kako su izumeli plavu sad nije bio problem pomešat plavu zelenu i crvenu (kao i osnovne boje svetla) i dobiti BELU…Može se kupiti u istom kućištu i dioda sa više boja, (zelena-narančasta, crvena), tada ima više žica koje izlaze iz nje…

Dioda je upravljana strujom, to joj je nužno zlo, i te struje se kreću od 15 do 25mA za bilo koju klasičnu diodu…
Više od 30mA joj znatno skraćuje vek trajanja.
E sad, dioda ima jedan fenomen na sebi, a taj je da želi imati TAČNO ODREĐENI PAD NAPONA na sebi, bez obzira na napon koji mi spojimo!
Taj je napon
—–3V za bele diode
—–0.7V za sve ostale diode
Kada spajamo diodu, moramo znati na koji napon je želimo spojiti?
Ako je napon na koji ju spajamo manji od njoj potrebnih 0.7V ili3V) ona neće svetleti!
Ako je napon veći (12V recimo) tada bi ona MORALA preuzeti svih tih 12V (a rekli smo treba joj 0.7 ili 3V) i IZGORELA BI!
zato se mora u serijskoj vezi, staviti otpornik, koji će “pokupiti” ostatak napona koji njoj ne treba. Znači, ako crvenu diodu (0.7V) spojimo na 12V, otpornik MORA uzeti na sebe 11.3V (12V-0.7V)!!! A da pri tome osigura kroz nju struju od 15-25mA…

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Elektrotehnika

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari