Odlomak

UVOD

Pred nama se nalazi jedna izuzetno zanimljiva tema, ne samo za nas pravnike, već i za svakog pojedinca u društvu. Svakodnevno na televiziji, radiju ili u novinama primetimo da je policijska služba lišila slobode neko lice zbog raznih delatnosti bez obzira da li je u pitanju izvršilac krivičnog dela, da li je u pitanju narušavanje javnog reda ili mira, ili pak, lišenje slobode iz drugih zakonom predviđenih slučajeva. Zbog toga ne možemo a da se ne zapitamo šta je to lišenje slobode koju svakodnevno kao jednu od najsloženijih službenih radnji i ovlaćenja preduzimaju pripadnici policijskih organa. Zatim se moramo zapitati o načinima izvođenja, jer neupućeni mogu smatrati da se radi o nekoj rutinskoj radnji policije u njenom postupanju, a ne uzimaju se u obzir sve opasnosti koje vrebaju prilikom izvršenja lišenja slobode lica.
U ovom seminarskom radu pokušaću da objasnim lišnje slobode kao jednu kompleksnu radnju u poslu policijskih službenika, zakonske osnove lišenja slobode, taktičko planiranje same radnje, sačinjavanje plana pre preduzimanja lišenja slobode, lišenje slobode kada se lice zatekne na mestu izvršenja krivičnog dela i sl.
U radu će pored kriminalističkog aspekta lišenja slobode biti obrađen i krivičnopravni aspekt.

 

 

 

ISTORIJAT LIŠENJA SLOBODE

Lišenje slobode kao kriminalno-politička mera, koja se preduzimala prema određenim licama, ima dugu istoriju.
Ova mera se pojavljuje još u vreme robovlasničkih država, ali tada ona nije imala karakter krivične sankcije. Zadržavanje u antičkim zatvorima je više služilo kao mesto gde je osumničeno ili osuđeno lice iščekivalo telesnu kaznu, pogubljenje, ili oslobođenje. Na preventivnu funkciju tadašnjih zatvora ukazuje i poznati rimski pravnik Ulpijan, koji kaže da „zatvori treba da se koriste samo za pritvaranje, a ne za kažnjavanje“. U rimskom pravu zatvor se često koristio i kao prinudna mera radi naplate duga. Pored toga, kazne lišenja slobode su se sastojale u deportaciji na određena ostrva i radu na javnim poslovima.
U srednjem veku zatvor još nije imao karakter samostalne krivične sankcije. Postojalo je tri oblika zatvaranja:

1. Preventivno, predstavljalo je neku vrstu sudskog istražnog zatvora i imalo je za cilj čuvanje osumnjičenog ili optuženog do konačne presude.
2. Dužničko zatvaranje imalo je istu ulogu kao i u rimskom pravu, odnosno imalo je za cilj da natera dužnika da isplati novčanu kaznu, globu ili dug. Trajalo je sve do ispunjenja dužničke obaveze.
3. Profilaktičko: u zatvor su upućivane socijalno neadaptirane osobe, kao što su skitnice, prosjaci, bludnici, napuštena deca i sl.

Kao krivična sankcija u pravom smislu, kazna lišenja slobode se pojavljuje prvi put u XIV veku, a pravnu samostalnost dobija krajem XVIII veka uvođenjem u francuski Code Penal iz 1791. godine.
Što se tiče kazne zatvora u našem pravnom sistemu, sve do početka XIV veka nema nikakvih tragova o primenjivanju te vrste kazne. U starim srpskim poveljama nailazimo na svega jedan slučaj spominjanja „tamnice“, i to u „Svetostefanskoj hristovulji“ iz 1313-1318. godine. Član 80. ove hristovulje propisuje tamnicu od tri meseca za sebra koji je istukao upravnika imanja. Ista vrsta kazne bila je predviđena u Dušanovom zakoniku za kaluđera koji „zbaci rase“ i za pijanicu koji „zadere, ili kapu kome skine, ili drugu sramotu učini, a ne okrvavi“. Tamnica je bila propisivana kumulativno sa nekom drugom kaznom, najčešće telesnom, i nije se mogla izreći bez careve naredbe. Za vreme Prvog srpskog ustanka 1804-1813 godine najčešće su bile upotrebljavane telesne kazne. Međutim, postojale su i kazne lišenja slobode: aps, koji se dosuđivao za lakša krivična dela i bio je kratkog trajanja, i zatvor. Aps, takođe, predstavljao je meru za obezbeđenje naplate potraživanja osobe koja je oštećena krivičnim delom. Donošenjem Kriminalnog (Kaznitelnog) zakonika za Knjažestvo Srbiju bile su prvi put precizno određene kazne lišenja slobode. To su robija, zatočenje, strogi zatvor i zatvor.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Pravo

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari