Odlomak

4.1. Magnetski i nemagnetski materijali
Svi materijali, u magnetskom pogledu, mogu grubo da se klasifikuju u dve grupe: magnetske i nemagnetske, u zavisnosti od toga u kojoj meri ispoljavaju magnetske efekte. Nemagnetski materijali mogu dalje da se podele na dijamagnetske i paramagnetske. Magnetski efekti ovih materijala su veoma mali i veoma teško se detektuju. Za praktične primene može da se smatra da nemagnetski materijali svojim prisustvom ne menjaju magnetsko polje. Magnetski materijali, kao što su na primer gvožđe, kobalt, nikal ili feriti, su feromagnetski materijali. Ovi
materijali svojim prisustvom jako menjanju magnetsko polje.

 

 
4.2. Vektor magnetske indukcije
U prvom poglavlju smo naučili da naelektrisana tela menjaju osobine prostora oko sebe. Takvo izmenjeno fizičko stanje naziva se električno polje. Slično tome, električne struje (naelektrisanja koja se kreću) menjaju prostor oko sebe. Takvo izmenjeno fizičko stanje naziva se magnetsko polje. Magnetsko polje se takođe predstavlja linijama polja.
Vektor magnetske indukcije opisuje magnetsko polje, slično kao što vektor jačine električnog polja opisuje električno polje. Magnetska sila, koja deluje na naelektrisanja koja se kreću, zavisi od vektora magnetske indukcije. Jedinica za vektor magnetske indukcije je tesla (T). Vektor magnetske indukcije se označava sa B.
Često se magnetska indukcija naziva i gustina magnetskog fluksa. Magnetska svojstva feromagnetskih materijala (kao što je to na primer gvožđe) potiču od mikroskopskih struja u okviru molekula ili grupe molekula. Od tih mikroskopskih struja potiče vektor magnetske indukcije ovih materijala (magnetsko polje stalnih magneta). Prema tome, vektor magnetske indukcije stvaraju električne struje i stalni magneti.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Elektrotehnika

Više u Skripte

Komentari