Odlomak

1) MEĐUNARODNO KRIVIČNO PRAVO

Pojam MKP nije dovoljno određen. On se može različito shvatiti.
1. shvatanje pojma- Najstarije i istovremeno najuže značenje jeste ono koje se odnosi na prostorno važenje krivičnog prava jedne zemlje. MKP u tom smislu se svodi samo na deo unutrašnjeg krivičnog prava koji sadrži pravila kojima se određuje da li će biti primenjeno krivično pravo jedne određene zemlje s obzirom na to gde je krivično delo učinjeno, ko ga je i prema kome učinio.
2. shvatanje pojma – do nedavno najčešće shvatanje ovog pojma jese ono koje pod pojmom međunarodnogkrivičnog prava podrazumeva skup međunarodnih akata koja za države koje su ih prihvatile sadrže obavezu da predvide određena ponašanja u svom krivičnom zakonodavstvu kao krivična dela.
Pojam MK dela se može shvatiti u užem i širem smislu. U širem smislu to su sva ona ponašanja za koja je međunarodna zajednica zainteresovana da budu suzbijena zbog njihovog međunarodnog karaktera. Neophodna pretpostavka za njihovo suzbijanje jeste da budu nacionalnim krivičnim zakonodavstvima predviđena kao krivična dela. U tu kategoriju spadaju različita krivična dela kao šo su trgovina ljudima, aparthejd, gusarstvo, međunarodni terorizam, otmica vazduhoplova, ilegalni promet droge. Pod MKD u užem smislu se podrazumevaju tri kategorije krivičnih dela: ratni zločini, zločini protiv mira i zločini protiv čovečnosti. Spada još i genocid uveden konvencijom o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida iz 1948.
3. shvatanje pojma- reč je o MKP kao nacionalnom krivičnom pravu koje u konkretnim slučajevima treba da primenjuje Međunarodni krivični sud. Takvo pravo je u nastajanju, zahtevao bi svetski krivični kodeks koji bi važio za sve građane sveta. Prošireno je shvatanje da je u nedostatku takvog jednog prava moguće primenjivati deo međunarodnog javnog prava koji se naziva međunarodnim humenitarnim pravom. Međutim ono nije pravo koje može biti neposredni osnov za utvrđivanje individualne odgovornosti za krivična dela i primenu kazne, odnosno krivičnih sankcija. Ono ne sadrži ni elementarne opšte uslove za utvrđivanje krivične odgovornosti i primenu krivičnih sankcija, niti propisuje te sankcije.

2) NAČELO ZAKONITOSTI

Univerzalna deklaracija o pravima čoveka usvojena i proklamovana rezolucijom Generalne skupštine UN od 10.12.1948. sadrži načelo zakonitosti. Niko ne sme biti osuđen za krivično delo zbog činjenja ili propustanja koja nisu predstavljala krivično delo p nacionalnom ili međunarodnom pravu u vreme kada su učinjena. Deklaracija izričito zahteva da načelo zakonitosti bude poštovano i u međunarodnom krivičnom pravu. Skoro identičnu odredbu sadrži i Evropska konvencija za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda od 4.11.1950.
Običajeno je da se načelo zakonitosti izražava u latinskoj formulaciji nullum crimen nulla poena sine lege. Ovo načelo znači da niko ne može biti kažnjen za neko ponašanje odnosno da prema njemu ne može biti primenjena krivična sankcija ako pre nego što ga je preduzeo ono nije bilo zakonom predviđen kao krivično delo i ako nije za isto bila zakonom propisana kazna.
Usvajanjem i ostvarivanjem načela zakonitosti krivično pravo obavlja pre svega svoju garantivnu funkciju. Pravna država ne samo da štiti građane krivičnim pravom, ona ih mora zaštititi i od krivičnog prava.
U novije vreme se jasno uočava težnja da se načelu zakonitosti i u MKP po svom značaju i sadržaju da ono mesto koje ono ima u nacionalnom, unutrašnjem krivičnom pravu.
Načelo zakonitosti u krivičnom pravu ima 4 segmenta:
1) nulla poena sine lege scripta-isključuje primenu nepisanog, pre svega običajnog prava;
2) nulla poena sine lege praevi- sadrži zabranu retroaktivne primene kriv.zakonodavstva;
3) nulla poena sine lege certa- predstavlja načelo određenosti koje nalaže da krivičnopravne norme u što je moguće višem stepenu budu određene i precizne;
4) nulla poena sine lege stricta- sadrži zabranu stvaranja prava putem analogije. Krivični zakon obuhvata samo na šta se odnosi, a ne i neke slične situacije.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Pravo

Više u Skripte

Komentari