Odlomak

Mineralna ishrana – Mikroelementi

Uvod
Mineralne materije cine posebnu grupu bitnih fatora ishrane. Organizam ih ne stvara sam već ih prima hranom. Mineralne materije odrzavaju hemijsku ravnotezu organizma i ucestvuju u njegovoj izgradnji i posreduju u mnogim zivotnim funkcijama. Danas je poznato da mineralne materije, u cjelini, imaju ove uloge:

  •     odrzavaju koncentraciju vodonikovih jona na odredjenom nivou,
  •     izgradjuju skelet i kostano tkivo,
  •     ucestvuju u izgradnji gotovo svih ostalih celija organizma, ukljucujuci tu i izgradnju tjelesnih tecnosti i krvi, limfe, citoplazme, protoplazme i dr.
  •     odrzavaju osmotski pritisak, od koga zavisi normalan mehanizam ishrane celije i ravnoteze tecnosti u organizmu,
  •     regulisu metabolizam vode,
  •     odrzavaju koloidno stanje, koje je vazno pri nekim hemijskim reakcijama u celijama i tkivima organizma.

Neke od mineralnih materija ucestvuju u ovom procesu kao hemijski elementi, neke opet grade neorganska jedinjenja (naprimjer, Fe i NaCl). Neke materije, odnosno elementi, ucestvuju u vrlo velikim procentima u izgradnji organizma, a neke, cak i u neobicno malim kolicinama, ucestvuju u mnogim, takodje veoma vaznim zivotnim funkcijama organizma (prvi su plasticni ili konstituitivni elementi, naprimjer, kiseonik, vodonik, ugljenik, dok drugi imaju regulatorsku ulogu, naprimjer, tzv. oligo elementi, gvozdje, cink, bakar).
Bez mineralnih materija, vitamina, fermenata i hormona, hranjive materije (bjelancevine, masti i ugljeni hidrati) ne bi gotovo nista predstavljale za zivot organizma.
Snabdijevanje organizma nekim mineralnim materijama ne pricinjava narocite teskoce, jer su one dosta rasprostranjene u prirodi i nalaze se u vecini namirnica koje se koriste u prosjecnoj ishrani. U takve minerale, naprimjer, spada magnezijum, cink, aluminijum, kobalt, bakar i nikl. Medjutim ima minerala koji su potrebni organizmu u vecim kolicinama a nema ih bas uvijek dovoljno u ljudskoj ishrani. U ove mineralne materije spada: gvozdje, kalcijum, fosfor, jod, natrijum, kalijum i dr.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari