Odlomak

Mjerenje atmosferskog pritiska i brzine strujanja vazduha

1.UVOD

U ovom radu želim da ukažem na značaj mjerenja atmosferskog pritiska i brzine strujanja vazduha, cilj je da na najjednostavniji način objasnim sastav atmosfere, mjerenje atmosferskog pritiska, kao i sastav vazduha te brzinu strujana vazduha.
Atmosfera je gasovita sredina koja okružuje zemljinu kuglu, a sam vazduh je mješavina gasova. Ovim mjerenjima dobivaju se vrlo važni podaci, kojima se služimo i u svakodnevnom životu.
Ja sam u ovom seminarskom radu pokušao da iznesem neka bazična saznanja i nadam se da sam barem djelimično u tome i uspio.

2. Atmosfera

Atmosfera je gasoviti omotač koji okružuje zemljinu kuglu. Količina vazduha koji obavija našu planetu iznosi  5,13 x 1015 m3. Polovina ove količine nalazi se na visini manjoj od 5,5 kilometara. Temperatura atmosfere nije konstantna, nego se mijenja sa visinom, geografskom širinom, količinom oblačnosti i sl. Ovisi o stepenu apsorpcije sunčevog zračenja i različitim mehanizmima transporta energije (elektromagnetno zračenje, konvekcija, isparavanje) izmedju okeana, atmosfere i površine kontinenata.
Distribucija temperature sa visinom čini jednu od osnova na podjelu atmosfere u slojeve:

2.1. Troposfera

Troposfera je sloj najbliži površini zemlje, gdje temperatura opada sa visinom prosječno za oko 9,6 K/km. Sadrži oko 90% ukupne mase atmosfere i u noj se dešava stalno mješanje vazduha usljed konvekcionih strujanja. Najveći dio atmosferske vode se nalazi u ovom sloju.
Visina troposfere se kreće oko 16 kilometara u tropskim oblastima, odnosno 10 kilometara na većim geografskim širinama.
Iznad tih visina temperatura zakratko ostaje konstantna i taj sloj od 2-3 kilometra se naziva tropopanza, a onda temperatura počinje da raste u sljedećem sloju.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari