Odlomak

Monitor sa katodnom cijevi
Monitori sa katodnom cevi (engl. CRT Monitor) koriste katodnu cev koju je pronašao
Karl Ferdinand Braun. Ovaj način prikazivanja se koristi u većini današnjih monitora, kao što se katodna cev koristi i u televizorima, osciloskopima i drugim uređajima. Karakteriše ih velika težina, veliko zauzimanje prostora kao i visoka potrošnja električne energije, ali zato imaju veoma dobar kvalitet i oštrinu slike.CRT monitor radi na principu katodne cevi. Unutar katodne cevi, katoda je zagrejana metalna nit koja se nalazi u vakuumskoj staklenoj cevi. Katodno zračenje je ustvari tok elektrona koji stvara elektronski top. Elektroni su negativni i emitovani sa katode, dok je anoda pozitivna što privlači elektrone koji su pažljivo usmereni prema usmerivaču koji ih pomoću magnetnog ili električnog polja u snopovima skreće ka anodi i ekranu. Ekran je prekriven fosfornimmaterijalom koji svetli ako je “pogođen” elektronom. Fosforni sloj se sastoji od crvenih, zelenih i plavih zona pomoću kojih se dobijaju osnovne boje i na taj način se dobija slika na ekranu. Ima nekoliko vrsta filtriranja slike, tri tehnička rešenja su najpoznatija: Maska (Shadow-mask), Roštilj (Aperture-grill) iMaska sa prorezima (Slot-mask) pomoću kojih se dobija konačna slika koju vidimo.

1. Elektronski top
2. Elektronski snop
3. Kalem (zavojnica) za fokusiranje snopa
4. Otklonski kalem
5. Priključak anode-akvadag
6. Anoda-akvadag
7. Fosforni sloj sa crvenim, zelenim i plavim zonama ili tačkama
8. Povećan deo ekrana sa tačkama slike

 

 

Promjenjljiva rezolucija
Rezolucija je broj piksela (svetlećih tačaka) na ekranu, sastoji se od horizontalnih redova (“X”) i vertikalnih (“Y”) kolona piksela. Standard je da se prvo piše broj vodoravnih piksela (npr. 1024), a onda broj uspravnih piskela (npr. 768), tako da dobijamo rezoluciju 1024 x 768. CRT monitori podržavaju više rezolucija čiji kvalitet zavisi od veličine tačke (piksela). Za razliku od LCD monitora koji dobro rade samo na njihovoj prirodnoj rezoluciji, CRT monitor ima isti ili sličan kvalitet slike i pri manjim ili većim rezolucijama. To, pre svega, zavisi od fizičke veličine monitora i veličine piksela (dot pitch), iako CRT monitor može da koristi i manje i veće rezolucije, on ima svoju optimalnu rezoluciju na kojoj će najbolje raditi, a ta preporučena rezolucija je obično data u priručniku proizvođača monitora, tako da nije preporučljivo (zbog tehničkih razloga, ali i zdravstvenih) stavljati rezoluciju na najveću moguć

 

 

Velicina monitora
Danas se koriste veličine od 15″ do 22″(inča) i više. Sada se najviše prodaju 17″ modeli, za obične korisnike, koji su prilično jeftini a nude dovoljnu rezoluciju za rad (1024 x 768 preporučljiva). Zahtevniji korisnici obično koriste više prostora za rad na računaru i koriste više programa istovremeno, i za tu kategoriju korisnika 19″ monitor (1280 x 1024 rezolucija) zadovoljava, dok grafički profesionalci obično ne koriste monitore manje od 21″ sa 1600 x 1200 rezolucijom. Veličina monitora se meri u inčima (1″ = 25.4 mm) i meri po dijagonali ekrana, ali to nije stvarna veličina prikaza (ekrana). Obično ako je veličina monitora 19″, stvarna dijagonalna veličina slike na ekranu je za jedan inč manja, 18″.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Informacione tehnologije

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari