Odlomak

1.    Uvod
Proizvodnja mleka predstavlja jednu od najvažpijih grana u stočarstvu. Njena velika prednost je što, pri uslovima obezbeđenog plasmana mleka i mlečnih proizvoda, proizvođači mogu da osiguraju stalan izvor prihoda tokom cele godine.
Mleko i mlečni proizvodi su visokokvalitetne namirnice koje su skoro nezamenljive u ljudskoj ishrani, a posebno za mlade osobe čiji organizam je u razvoju. Da bi se očuvala ljihova hranljiva vrednost i pogodnost za preradu, kao i da bi se postigla njihova najpovoljnija cena, potrebno je da mleko pri isporuci i upotrebi očuva svoj kvalitet u stanju u kakvom je dobijeno mužom zdravih, dobro negovanih i pravilno hranjenih krava.
Nastojanje proizvođača da mužom očuvaju dobro zdravstveno stanje vimena, a pravilnim postupkom posle muže, do isporuke, očuvaju kvalitet mleka, doprnnosi smanjenju rizika, boljem plasmanu i rentabilnosti ove proizvodnje u stočarstvu.
Proizvodnja mleka zahteva da, osim stručnjaka agronoma i veterinara, i sami odgajivači detaljno upoznaju anatomske i fiziološke osobine kravljeg vimena. Vime je, naime, vrlo složen organ, opisan u mnogim knjigama, ali mu i na ovom mestu treba posvetiti posebnu pažnju kako bi se omogućilo lakše shvatanje veoma složenih procesa koji se u njemu odvijaju tokom lučelja mleka i bolje razumeli uticaj spoljašnjih i unutrašnjih činilaca na količniu na sastav mleka. Ovo je posebno važno za stočare, kako bi bili svesni potrebe da u svom svakodnevnom radu dosledpo sprovode sve bitne detalje tehnološkog postupka, kako kod ručne, tako još više kod mašinske muže. Upotreba mašina za mužu oslobađa čoveka od teškog fizičkog rada, ali zato zahteva doslednu primenu uputstava proizvođača. U protivnom se može postići suprotan efekat, tj. u prenosnom smislu primeniti narodna izreka „Vatra i voda su dobre sluge, ali zli gospodari”.
Mleko je, kao što je rečeno, nezamenljivi sastojak u ljudskoj ishrani, ali je izuzetno pogodna sredina za razmnožavanje golim okom nevidljivih organizama, mikroorganizama, koji mogu da prodru u njega. Stočar je u mogućnosti da pravilnim postupkom sa mlekom posle muže, sve do njegove isporuke u mnogome spreči prodiranje i razmnožavanje mikroorganizama koji mleku smanjuju kako hranljivu vrednost, tako i pogodnost za tehnološku preradu.
Ovom prilikom treba posebno istaći značaj tesne povezanosti čoveka, životinje i mašine, pri čemu je preovlađujući uticaj čoveka. Naime, nezavisno od sve veće primene mašinske muže kojom se čovek oslobađa najtežeg rada u poljoprivredi, aktivna uloga čoveka – muzača ostaje nezamenljiva, jer se ne sme izgubiti iz vida činjenica da ne muze mašina, već čovek uz pomoć mašine. Zato čovek mora da poseduje određeni nivo stručnog znanja, kao nezamenljivog činioca koji omogućava dobijanje i očuvanje kvaliteta mleka i rentabilnosti ove proizvodnje.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari