Odlomak

AUSTRIJA

Republika Austrija (njem. Republik Österreich) je srednjoevropska država koja graniči  na sjeveru sa Njemačkom i Češkom, na istoku sa Slovačkom i Mađarskom, na jugu sa Slovenijom i Italijom, te na zapadu sa Švajcarskom i Lihtenštajnom i nema izlaz na more. Glavni grad je Beč (njem. Wien). Površina Austrije je 83.871 km². Ukupni broj stanovnika je 8.331.930. Službeni jezik je njemački, u pojedinim regijama Slovački, Hrvatski i Mađarski. Austrija je članica organizacije Ujedinjenih naroda od 27. juna 1955. godine, a  Evropske unije od 1995. godine. Od 2009-10. godine, Austrija je nestalna članica Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda.

 

 
ISTORIJA

STARIJE KAMENO DOBA
Područje Austrije bilo je naseljeno i u starijem kamenom dobu, o čemu svjedoči i jedan od najvrijednijih nalaza arheologije u Austriji tzv. Willendorfska Venera. Nastala je oko 25.000 godina p.n.e na području današnjeg Willendorfa kod Wachaua u Donjoj Austriji. Pronađena je 1908. godine, a danas se nalazi u Prirodno-istorijskom muzeju u Beču.

 

 
KELTI, RIMSKE PROVINCIJE
Na području današnje Austrije keltska plemena – Ambidraven, Ambisonten, Boier, Kampi i Noriker, osnivaju kraljevstvo Noricum. Ovo kraljevstvo bilo je poznato po izvozu željeza, sve do područja današnje Italije, kao i po svojim konjima. Imali su i svoju kovnicu novca. Širenjem Rimskog carstva, kroz mirno osvajanje, pod rimskim vojskovođama i carskim sinovima Tiberijem i Druzom 15. godine pne. područje današnjeg Tirola i Vorarlberga  prelazi u posjed Rima. Rimljani osnivaju provincije  Norikum, Panonija i Retija.

 

 

SREDNJI VIJEK
Nakon što su teritoriju današnje Austrije osvajali Rimljani, Huni, Lombardi, Ostrogoti, Bavari i Franci, ona dolazi pod vlast dinastije Babenberga od 10. do  13. vijeka  kada su ih naslijedili Habzburgovci.  Izumiranjem dinastije Babenberg, Rudolf Habzburški  1240. godine postaje prvi njemački kralj iz dinastije Habzburg, te uzima ime Rudolf I. vojvoda austrijski I štajrski. Dinastija Habzburg  vladala je Austrijom sve do svog  izumiranja  1780. godine, kada ju je naslijedila lotarinška dinastija pod imenom Habzburg-Lotaringija.

 

 
AUSTRIJSKO CARSTVO
Raspadom Svetog Rimskog Carstva 1804. godine, Franjo II, kao poslijednji vladar tog carstva osniva Austrijsko Carstvo i uzima ime Franjo I, austrijski car. Carstvo se prostiralo na područjima današnje Austrije, Češke, Slovačke, Rumunije, Hrvatske, Slovenije, Srbije, Mađarske, sjevernih dijelova Italije, kao I dijelova Poljske, Njemačke i Bosne i Hercegovine.

 

 
AUSTRO-UGARSKA MONARHIJA
Austrijsko Carstvo je 1867. godine podijeljeno je kao dvojna monarhija, Austro-Ugarske na austrijski i mađarski dio. Odlukom Berlinskog kongresa Austrija okupira Bosnu i Hercegovinu, koju 1908. godine anektira. Napadom Austro-Ugarske na Srbiju 1914. godine započeo je Prvi svjetski rat. Austro-Ugarska se raspala nakon što je izgubila Prvi svjetski rat, pa je mirovnim ugovorom u Saint-Germainu imirovnim sporazumom u Trianonu 1918. godine, nastala Austrija u današnjim granicama, nazvana Prva Republika, sa prvim predsjednikom vlade Karlom Rennerom. 1938. godine Austriju je pripojila nacistička Njemačka.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Pedagogija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari