Odlomak

UVOD

Zavarivanje je proces spajanja dva ista ili različita metala, korištenjem/nekorištenjem dodatnog materijala za zavarivanje (drugog metala), gdje se vrši dodatno topljenje tog materijala ili se materijali zavaruju pod pritiskom,trenjem ili pomoću eksplozije, u cilju dobijanja jednakog (homogenog) vara koji će ta dva materijala (metala) držati čvrsto spojena.
Zavarivanje se može obavljati pomoću: električnog luka, laserom, elektročnom energijom (elektrootporno zavarivanje), trenjem i sl., a može se obavaljati u svakoj sredini. (bilo u vodi,otvorenom ili zatvorenom prostoru).
Ručno elektrolučno zavarivanje sa obloženom elektrodom je najčešći oblik zavarivanja u praksi. Za ovo zavarivanje koristi se električna struja da bi se stvorio električni luk koji tali materijal koji se zavaruje. U ovisnosti koja se elektroda koristi prilikom zavarivanja potrebno je dodati ili nije potrebno dodati dodatni materijal za zavarivanje (u slučaju zavarivanja sa ugljenom elektrodom potrebno je obezbijediti i dodatni materijal koji se tali da bi zavarivanje bilo što uspješnije).

Zavarivanje eksplozijom je spajanje dva metala po uticajem pritiska u hladnom stanju, gdje se koristi udarni supersonični talas (brzine do 6500 m/s) i pritiska koji dostiže vrijednosti do 100000 bara. Ova metoda se koristi za zavarivanje metala u teško pristupačnim prostorima, obično spajanje čelika, aluminija,bakra, titanija,cinka i drugih metala, obično kod brodogradnje.
Zavarivanje trenjem zasniva se na metodi trenja dva materijala, površine ta dva materijala se zagrijavaju te pod uticajem pritsika spajaju jedan za drugi. Ova metoda se koristi u automobilskoj industriji, za zavarivanje ventila,čepova,pogonskoh ventila i drugo. Prednost kod ovog zavarivanja jeste da je zona uticaja topline veoma uska.

 

Međutim, kod zavarivanja postoje razne opasnosti po život i zdravlje ljudi, kao što su štetni gasovi i pare, krute čestice koje se javljaju prilikom porcesa zavarivanja, opasnost od strujnog udara, požara, eksplozije, zračenja itd. (Slika.4.)

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Više u Zaštita na radu

Komentari