Odlomak

 

Od 1972. godine, kada su se tadašnje zemlje članice sporazumjele o usvajanju okolinske politike prema kojoj se ekonomski rast mora ostvariti zajedno s poboljšanom kvalitetom života i standardom, pa do danas, u Evropskoj Uniji (EU) je u ovih trideset devet godina izgradnje politike zaštite okoliša stvoren složen sistem nadzora nad okolišem.

Peti akcioni program za razdoblje 1992-1999. godine uveo je nove mjere i naglasio potrebu za integriranjem politike okoliša i drugih sektorskih politika. Nakon ocjene ovog programa na nivou EU prepoznata su četiri prioritetna područja: klimatske promjene, zaštita prirode i biološke raznolikosti, okoliš i zdravlje, te održivo upravljanje prirodnim resursima i otpad. Šesti akcioni program2 utvrđuje ciljeve za razdoblje 2000-2010. godina. Kako bi se problemi u prioritetnim područjima što učinkovitije riješili, ovaj program naglašava slijedeće elemente, odnosno predlaže “strateške pristupe”: unaprijediti provedbu, integrirati okoliš u ostale sektorske politike, te osnažiti uticaj i sudjelovanje javnosti.

Postizanje integralnog pristupa sprječavanja i kontrole zagađivanja koje potiče od širokog spektra industrijskih i poljoprivrednih aktivnosti u EU, definisano je prvobitno zvanom Direktivom o integralnoj prevenciji i kontroli zagađivanja, odnosno IPPC3 Direktivom (2008/1/EC). IPPC Direktiva donijeta je 24. septembra 1996. godine (96/61/EEC), djelimično se počela primjenjivati 2001. godine, a za članice EU stupila je na snagu 2007. godine. 15 januara 2008. godine, Komisija je objavila novokodificiranu IPPC Direktivu (2008/1/EC).

2007. godine Evropska komisija je sastavila prijedlog o spajanju sedam direktiva u jedan zakonodavni instrument tj. Direktivu o industrijskim emisijama 2010/75/EU (IED). Prijedlog preinačava sedam postojećih direktiva koje se odnose na industrijske emisije u jedan jasan i koherentan pravni instrument. Preinačenje uključuje i IPPC Direktivu.

Usvojeni set entitetskih okolinskih zakona zasnovan je na principima održivog razvoja i djelimično harmoniziran sa EU zakonodavstvom. Prema zadnjem izvještaju , zahtjevi IPPC Direktive transponovani su u propise u Federeacije BiH (FBiH) sa 60%. Zakon o zaštiti okoliša, predviđa “poseban režim kontrole” za “aktivnosti ili pogone i postrojenja koja ugrožavaju ili mogu ugroziti okoliš ili koja imaju ili mogu imati negativan uticaj na okoliš”, te također nalaže “načelo integralnog pristupa”, čija je svrha “sprječavanje ili svođenje na najmanju moguću mjeru rizika štete po okoliš u cjelini”.

 

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

  • 27 stranica
  • Osnove ekološkog inženjerstva Doc.dr Almir Šabović
  • Školska godina: Doc.dr Almir Šabović
  • Seminarski radovi, Skripte, Ekologija
  • Bosna i Hercegovina,  Brčko,  Evropski univerzitet Brčko Distrikt  

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari