Odlomak

UVOD
Ekonomija je naučna disciplina koja proučava kako društva upotrebljavaju oskudne resurse da bi proizvela određena dobra i usluge i raspodelila ih među njima.Dolazi od grčke reči (Oikonomia : oikos-kuća,nomos-zakon).
Ekonomija kao nauka bavi se razotkrivanjem,analizom i produbljavanjem saznanja o ekonomskim zakonitostima i pojavama u društvenoj proizvodnji sa stanovišta analize odnosa proizvodnje.Analiza se vrši na makro i mikro nivou.
Predmet izučavanja ekonomije je podeljen na dve glavne oblasti:Mikroekonomiju i Makroekonomiju.

Ljudske potrebe
Ljudi,kao prirodna i društvena bića iskazuju potrebu za raznovrsnim dobrima i uslugama kako bi mogli da funkcionisu u svojoj prirodnoj i društvenoj sredini.Ljudske potrebe podrazumevaju čitav niz različitih ljudskih potreba to su egzistencijalne (potrebe za hranom,odećom i stanovanjem) i one koje se nalaze na visim lestvicama hijerarhije (potrebe za sigurnošću,nezavisnošću,statusom i sl.).
Zadovoljavanjem potreba nižeg nivoa tj.egzistencijalnih potreba ,aktivira se neophodnost zadovoljavanja potreba višeg nivoa.
Dejstvom različitih faktora ljudske potrebe menjaju svoj kvalitet i kvantitet.
Vremenom potrebe se menjaju i uvećavaju usled povećanja i usavršavanja materijalne proizvodnje ,pojave novih potreba i usluga,tehnoloških dostignuća, tj.društvenog ekonomskog razvoja.

Ograničenost ili retkost može da se posmatra u apsolutnom i relativnom smislu.U apsolutnom smislu sva su dobra ograničena jer ne postoje dobra koja bi priroda nudila u beskonačno velikim količinama-ova dobra za ekonomiju nisu od nekog značaja.Za ekonomiju je važna relativna ograničenost,a to znači ograničenost dobara u poređenju sa ljudskim potrebama.
Dobra koja su relativno retka ili ograničena nazivaju se ekonomskim dobrima.Za proizvodnju dobarai usluga neophodno je utrošitiodređene količine ekonomskih resursa.Pojam ekonomski resursi podrazumeva se : zemlja,rad i kapital,kao osnovni resursi,dok je izvedeni resursi preduzetništvo,koji se ispoljava kroz različite forme i metode organizacije i upravljanja preoizvodnjom.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ekonomija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari