Odlomak

Uvod

Pravna stečevina Zajednice tj. acquis communautaire, franc. (skraćeno acquis),
skup je prava i obveza koji sve zemlje članice obvezuju i povezuju unutar Europske unije.
Acquis ne predstavlja samo pravo u užem smislu budući da obuhvaća: sadržaj, načela i političke ciljeve osnivačkih ugovora, zakonodavstvo usvojeno primjenom osnivačkih ugovora te presuda Suda Europske zajednice, deklaracije i rezolucije koje je Unija usvojila, mjere koje se odnose na zajedničku vanjsku i sigurnosnu politiku, mjere koje se odnose na pravosuđe i unutarnje poslove te međunarodne ugovore koje je sklopila Zajednica, kao i ugovore između zemalja članica u području djelovanja Unije.
Izvore prava zajednice možemo klasificirati u tri kategorije: primarni, sekundarni i tercijarni izvori.
U primarne ubrajamo: 1. Ugovori koji su stvorili Europsku uniju i 2. Ugovore koje je Europska zajednica sklopila s trećim državama.
Sekundarne izvore prava zajednice alternativno nazivamo sekundarnom legislativom, a sačinjavaju ih: 1. Uredbe, 2. Direktive, 3. Odluke te dva izvora koja nisu pravno obvezujuća,
preporuke i mišljenja.
Najznačajniji tercijarni izvori su: 1. Akti koje su usvojili predstavnici vlada država članica na sastancima Vijeća, 2. Odluke Europskog suda, 3. Nacionalni zakoni država-članica, 4. Opća načela prava, te 5. Principi međunarodnog prava

 

 

Primarni izvori

Primarno pravo u pravnom sustavu EU je najvišeg ranga a sve ostale pravne norme temelje se i podređene su pravnim normama primarnog prava.
Ugovore kojima je stvorena Europska zajednica i Europska unija te na kojima se temelje njihova ovlaštenja nazivamo osnivačkim ugovorima.
Iako o ugovorima govorimo u množini, formalno postoji samo jedan ugovor – Ugovor o Europskoj uniji čiji su sastavni dijelovi:

  • Ugovor o osnivanju Europske zajednice za ugljen i čelik (Pariz, 1951.)
  • Ugovor o osnivanju Europske zajednice za atomsku energiju (Rim, 1957.)
  •  Ugovor o osnivanju Europske ekonomske zajednice (Rim, 1957.)

Međutim, iz praktičnih razloga govori se o tri ugovora te se oni odvojeno i citiraju.
Osnivački ugovori su proširivani, odnosno mijenjanidrugim ugovirima i aktima, kao što su:

  •  Ugovor o spajanju (Merger Treaty)
  •  Jedinstveni europski akt (SEA)
  •  Ugovor iz Amsterdama
  •  Ugovor iz Nice
  •  Reformski ugovor iz Lisabona

Osim osnivačkih ugovora, pod primarne izvore prava zajednice spadaju i ugovori koje je Europska zajednica sklopila s drugim državama. Ovlast EZ za sklapanje ugovora s trećim državama, grupama država ili nekim međunarodnim organizacijama proizlazi iz osnivačkih ugovora.Sadržaj i priroda tih ugovora moraju potpadati pod nadležnost EZ, a takav ugovor obično uzima formu sporazuma o slobodnoj trgovini i udruživanju. Budući da su sporazumi o udruživanju prvi korak prema članstvu u EZ takvi ugovori sadrže detaljan skup prava i obveza, uključivo i ona koja vrijede za pojedinca.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Pravo

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari