Odlomak

PEDAGOGIJA
Pedagogija- znanost o odgoju. Potječe iz antičke Grčke. Potječe od grčke riječi paidagogia (znanje, vještina, umjetnost odgajanja. Prvo značenje pedagogije je vođenje djece, mladih, nezrelih..
Utemeljitelj pedagogije kao akademske discipline i znanosti je njemački filozof i pedagog Johhan Friedrich Herbart.
Herbart je prvi znanstveno oblikovao nastavni proces prema načelima psihologije spoznaje. Vodio se načelom – nastava je odgojnoobrazovani, a ne samo obrazovani proces učenja po čemu je i danas akutalan.
Odgoj- proces razvoja čovjeka. Sastavni je dio individualnih i društvenih procesa koji doprinose ukupnom razvoju čovjeka. Odgojni proces je sjecište različitih nevidljivih i vidljivih procesa što se odvijaju u individui ali i različitih socijalnih, kulturnih i društvenih procesa
-odgoj je vrlo praktičan i konkretan problem svakodnevnice.
-odgoj je prafenomen društva i čovjeka
-subjekte odgoja nazivamo odgajanicima i oodgojiteljima (oboje su aktivni)
-svaki odgoj istodobno je i samoodgoj

Odgoj ima konzervacijsku ili prilagodbenu funkciju i razvojnu kreativnu funkciju.
Konzervacijskai kreativna funkcija odgoja proturječne su- ali samo ukoliko je proturiječan čovjek. Uspješnost i dinamika usklađivanja ovih suprotnosti u odgojnom procesu govore u ukupnoj uspješnosti društva u vještini preživljavanja.

Učenje- je gradbena odlika čovjeka. Sposobnost čovjeka da opaža, prikuplja, misaono obrađuje, pamti i koristi informacije radi zadovoljenja potreba. To je proces kojima čovjek reflektira svoja iskustva, analizira ih i praktički ih primjenjuje.

Socijalizacija- proces učenja ophođenja u skupini, zajednici i društvu. Učenje pravila i usvajanje normi društvenog ophođenja tj. usvajanje oblika društvenog života, uključuje i usvajanje kulturnih normi
Proces socijalizacije počinje rođenjem, a najvažniji period soc. Je rano djetinjstvo. U procesu soc. Djece postoje dva načina proučavanje djece:
1. Formalno- način socijalizacije koji se ostvaruje isključivo u procesu školovanja
2. Informalno- zbiva se svugdje, prigodno je, situacijski oblikovano i nenamjerno – djeca uče promatrajući okolinu

Enkulturacija- proces usvajanja kulture, socijalizacija u nekoj određenoj kulturi. Proces se odvija u primarnoj skupini- obitelji, a podupire je rodbinski sustav i bliske osobe.

RAZLIKA soc. I enk. – enk. Je proces usvajanja kulture društva u kojoj smo rođeni, tj. učenje jezika kulture dok je soc. Učenje društvenih uloga koje ćemo igrati u životu. Npr. Enk uči da „nije muško tko zaplače“ ili djevojčice se „ ne igraju autićima“ ni dječaci „s lutkama“.

Akulturacija- proces kojim se kultura jednog društva preoblikuje tako da poprima i prihvaća kulturna obilježja drugog društva.
Ima 2 dimenzije: skupinsku (lokalna zajednica, društvo) i individualnu (psihološka akulturacija)
Provodi se različitim socijalnim strategijama: integracijom, asimilacijom, separacijom, marginalzacijom.

Personalizacija- proces samooblikovanja, samoformiranja osobe. Proces razvoja pojedinca u jedinstvenu, neponovljivu i samosvjesnu osobu, različitu od svih drugih. Rezultat procesa je razvijena osobnost.
-Socijalizacijom postajemo „kao svi drugi“ , a person. „kao nitko drugi“.

ČOVJEK – BIĆE ODGOJA:
A) nedostatna biološka opremljenost- (čovjek nema dobar vid, jake zube, nema skladnu koordinaciju pokreta, spor je, nije snažan…)
B) „prerano“ rođenje- porađa se prije dovršetka procesa sazrijevanja kojom se dostiže potrebiti stupanj sposobnosti za samostalan život
C) neopremljenost čovjeka instiktima

Čovjek kao biće odgoja društvena je činjenica:
A)socijalno „ nošenje“ djeteta – zbog preranog rođenja, dijete je upućena na odgojnu skrb roditelja i o njima je potpuno ovisno, no nije pasivno jer intenzivno uči oponašanjem
B)djetinjstvo – reakcija društva na razovoj- uvođenje društvene kategorije djetinjstva i socijalnog djetinjstva

Čovjek kao biće odgojna kulturna činjenica i činjenica kulture:
A) kulturno „nošenje“ djeteta
B) svaka kultura razvija „svoj“ odgoj
C) svaki odgoj reproducira i razvija „svoju“ kulturu

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

  • 15 stranica
  • Osnove pedagogije Sonja Kovač,Marijana Škutor
  • Školska godina: Sonja Kovač,Marijana Škutor
  • Skripte, Pedagogija
  • Bosna i Hercegovina,  Mostar,  UNIVERZITET U MOSTARU - Fakultet prirodoslovno-matematičkih i odgojnih znanosti   Predškolski odgoj
  • ,

Više u Pedagogija

Više u Skripte

Komentari