Odlomak

UVOD

Joseph Pilates
Osnivač pilates tehnike Joseph Hubertus Pilates rođen je 1880. godine u Nemačkoj. Kao dete patio je od astme i rahitisa i to ga je rano iskustvo s bolešću usmerilo prema istraživanju važnosti fizičke aktivnosti u prevenciji bolesti. Joseph Pilates je u mladosti uložio puno truda na jačanju vlastitog tela nazivajući svoj sistem vežbanja ‘centrology’, jer se svakim pokretom angažuju mišići iz težišta tela, tačnije donjeg trbuha i zadnjice. Jedan je od prvih koji prepoznaje važnost umne i telesne integracije pa ističe ‘misaono-mišićnu komunikaciju’ kao osnovu svoje tehnike. Njegov se pristup i teorija vežbanja koristila u rehabilitaciji vojnika, sportista i plesača.Metoda je vrlo brzo stekla brojne poklonike u SAD-u, a poslednjih godina osvaja i Evropu.
Pilates je bio mišljenja da svaka vežba mora biti prirodna, kao što su i sve ostale aktivnosti čoveka u svakodnevnom životu.Njegova filozofija vežbi je okrenuta prema telu kao celini. Na taj način vežbe su namenjene celom telu, a ne samo određenom mišiću ili mišićnoj grupi.Umesto mnogobrojnih ponavljanja istih vežbi, Pilates je više voleo manji broj izvođenja, ali veoma preciznih pokreta, koji zahtevaju kontrolu i formu. On je dizajnirao više od 500 specifičnih vežbi. Najčešći oblik, nazvan “rad na strunjači” , uključuje u sebi seriju gimnastičkih pokreta koje se izvode bez ikakvih tegova, trenažera ili drugih aparata. On je verovao da su mentalno zdravlje i fizičko zdravlje od suštinskog značaja jedno za drugo. Pilates je stvorio, prema njegovom tvrđenju, metod za totalno unapređenje fizičke kondicije, koji podvalači važnost pravog poravnavanja, centriranja, koncentracije, kontrole, preciznosti, disanja, i “tečnih” pokreta (Pilatesovi principi), što sve rezultuje u povećanju elastičnosti, snage, svesnosti sopstvenog tela, energije i poboljšane mentalne koncentracije.

 

 

 

 

 

PRINCIPI PILATESA
Pilates metod je način fizičkog vežbanja koji zahteva znatno angažovanje uma pri izvodjenju telesnih vežbi, koji je početkom prošlog veka stvorio J. H. Pilates. Sam Pilates je svom metodu dao naziv Kontrologija (Contrology), što mnogo bolje opisuje ono što je hteo da postigne: osvešćenost i potpunu kontrolu tela. U njegovoj osnovi leži ideja o povezanosti i neraskidivom jedinstvu tela i uma.„Um stvara telo“, je izreka koju je često ponavljao J. Pilatesa. Zato se ovaj ovaj metod svrstava u „Body & mind“ programe, jer zahteva podjednako angažovanje uma i tela, što dovodi do razvoja ne samo telesnih već i umnih kvaliteta.
Pilates metod nam pomaže da otkrijemo nepoznate mogućnosti tela i uma, da objedinimo njihovu snagu u postizanju željenih ciljeva. Vremenom, ovakav način razmišljanja sa treninga prenosimo i u svakodnevni život, što nam omogućava da lakše i kreativnije rešavamo zadatke koje nam život postavlja.
Da bi se postigla snažna povezanost između uma i tela,moramo na umu imati sledećih šest principa:

1.Disanje
Pravilno kontrolisanjeduha i disanja izuzetno je važno za razumevanje pilatesa i ostvarivanje punih koristi od vežbanja.Pravilno disanje treba da ostane u centru pažnje tokom vežbanja,jer fokusirano pravilno disanje pomaže pravilnom poravnanju tela,kontrahovanju ciljanih mišića i opuštanju onih mišića koji se ne koriste u konkretnoj vežbi.

2.Koncentracija
Njome obezbeđujemo nephodnu povezanost između uma i tela.Obraćanje pažnje na to što radimo ključno je da bismo se pravilno i lako kretali. Koncentracija omogućava da um kontroliše i pokreće telo efikasnije i adekvatnije.

3.Kontrola
Svaki pokret u pilatesu se izvodi na kontrolisan način. Kretanje u okviru sopstvenih sposobnosti važno je za održavanje poravnanja i stabilnosti celog tela u toku vežbanja.

4.Centriranje
Sve što se u pilatesu radi inicira se iz centra tela,misli se na centralne strukture mišića trupa i karlice.Izgradnja snažnog,stabilnog i fieksibilnog cenra tela jedan je od najboljih ishoda redovnog upražnjavanja pilatesa.

5.Preciznost
Pomoću vežbanja koncenracije,kontrole i centriranja svaki pokret će postati precizan i apsolutno pravilan.Treba da budemo svesni svakog dela svog tela i da neprekidno proveravamo poravnanje i položaj tela da bismo bili sigurni da svaku vežbu precizno izvodimo.

6.Sladnost pokreta ili ritam
Ako se svi mišići zajedno precizno aktiviraju iz centra tela,pomoću koncentracije i kontrole,kao i uz pravilno disanje,stvara se ritmičan i skladan obrazac izvođenja pokreta.To znači da se vežbač kreće ekstremno efikasno i skladno uz tačno onoliko truda koliko je potrebno.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Više u Sport

Komentari