Odlomak

UVOD
S razvojem i unapređivanjem nastavnog procesa razzvila su se i modernizovala nastavna sredstva(medijumi) kao osnovni instrumenti nastavnog rada kojima se služe i nastavnik i učenik. U početku svoje primjene, u dalekoj prošlostinastavne prakse, nastavna sredstva su bila i po broju i po načinu primjene vrlo oskudna i vrlo ogranićena.Period nastavnikove dominacije u nastavnom radu našao je svoj odraz i u načinu primjene nastavnih sredstava koja su u to vrijeme bila gotovo isključiva sredstva nastavnikovog rada. Daljim razvojem didaktičke teorije i nastavne prakse medijumi nastavnog rada postaju zajednićka sredstva nastavnikovog i učenikovog rada.

Na današnjem stupnju razvoja didaktičke nauke može se izvršiti slijedeća klasifikacija nastavnih sredstava prema njihovim didaktičkim karakteristikama.
Savremeni sistem nastavnih sredstava čine slijedeće grupe :

1. Verbalna nastavna sredstva
2. Tekstualna nastavna sredstva
3. Vizuelna nastavna sredstva
4. Auditivna nastavna sredstva
5. Audio-vizuelna nastavna sredstva
6. Elektronsko-automatska nastavna sredstva
7. Manuelna nastavna sredstva
8. Eksperimentalna nastavna sredstva
9. Pomoćna tehnička nastavna sredstva

Među nastavnim sredstvima, slično kao i među nastavnim objektima postoji odnos uzajamnosti i ravnopravnosti. Ne postoji univerzalno nastavno sredstvo čijom bi se primjenom mogla uspješno zamijeniti ostala nastavna sredstva.

Pošto je zadatak ove teme da nešto više obradi grupe koje čine vizuelna, auditivna a posebno audio-vizuelna sredstva, dalji tok izlaganja će biti upravo fokusiran na pomenute grupe nastavnih sredstava.

 

 

 

 

VIZUELNA NASTAVNA SREDSTVA

Ova sredstva pripadaju grupi medijuma koji se koriste pomoću čula vida. Ova grupa nastavnih sredstava ima poseban znaćaj za sistematsko posmatranje objektivne stvarnosti. Ranije su ova sredstva smatrana najvažnijim pa su pobornici očiglednosti u nastavi isticali da jedna slika može zamijeniti hiljadu rijieči. Danas se vizuelnim sredsvima pridaje opravdano veliki značaj. Njihova je vrijednost, kao i drugih nastavnih sredstava uslovljena prirodnim kombinovanjem sa ostalim nastavnim sredstvima. Među vizuelnim nastavnim sredstvima nalaze se na prvom mjestu prirodni objekti i predmeta, zatim predmeti ljudskog rada, trodimenzionalne kopije prirodnih predmeta i predmeta ljudskog stvaranja; to su najčešće modeli prirodnih umanjenih i uvečanih dimenzija, dvodimenzionalne kopije prirodnih predmeta, i predmeta ljudskog rada i stvaralaštva kao što su crno-bijele ili kolor fotografije, prirodne, umanjene ili uvelićane fotografije predmeta, dijaslike (slajdovi) i dijafilmovi u crno bijeloj ili kolor izradi, nijemi filmovi (crnobijeli ili u koloru), didaktičke slike u raznim tehnikama i veličinama, kolekcije aplikacija, crteži, slijepe karte, šeme, grafikoni, dijagrami, kartogrami, histogrami i raznovrsni simboli.
Vizuelna nastavna sredstva imaju poseban didaktički redoslijed. U prvu grupu se ubrajaju vizuelna sredstva kompletne stvarne neposrednosti (prirodni predmeti i proizvodi rada i ljudskog stvaralaštva), a potom slijede sredstva umanjene neposrednosti (modeli, fotografije, dijaslike, dijafilmovi, nijemi filmovi) i na poslijetku dolaze sredstva modifikovane neposrednosti (crteži, karte, šeme, grafikoni, dijagrami, kartogrami, histogrami i simboli).

 

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Obrazovanje

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari