Odlomak

Uvod
Fiskalna politika  predstavlja oblikovanje poreza i javnih rashoda s ciljem da se ublaži jaz privrednih ciklusa, da se doprinese održavanju ekonomije pune zaposlenosti, oslobođene od inflacije i deflacije. Upotreba fiskalnih prihoda (poreza, doprinosa, carina, taksa i sl.) i budžetskih rashoda mora se vršiti u pravcu i na načim ostvarivanja ciljeva i zadataka makroekonomske politike (ubrzani privredni razvoj, konkurentska sposobnost privrede, puna zaposlenost, porast životnog standarda stanovništva).
Fiskalna politika se bavi načinima prikupljanja novca u državnu blagajnu i njegovog trošenja.
Sastoji se od porezne politike i politike javnih rashoda. Pojam politika potiče od grčke reči polis – država, tj. reči politikos – državni, javni, građanski. Politika je delatnost vezana za upravljanje odnosno rukovođenje državom. Pojam fiskalan potiče od latinske reči fiskus, koja označava državnu blagajnu i pravnu osobu koja je nosilac imovinskih prava i zastupa je u svim njenim imovinsko – pravnim odnosima.

 

 

 

 

Fiskalna politika u Republici Srbiji
Dabisedoneleispravneodlukenapoljefiskalnepolitike, potrebnojesagledatiirazmotritiiskustvadrugihzemaljasasličnimekonomskim, socijalnimipolitičkimnasleđem. UzemljamabivšegsocijalističkogblokacentralneiistočneEvrope (CEI) kaoiuSrbiji, dominantnuuloguimadržavnisektor. Državnisektorjedeojavnogsektora, aobuhvatasvedržavnejedinice čijajeprimarnaulogaizvršavanjedržavnihfunkcija. Međutim, moralajedaseizvrširedefinicijanjegoveulogenakonzapočinjanjareformiupogleduuvođenjatržišneekonomijeidemokratije. Presvega, moraojebitismanjendominantanuticajdržaveuoblastiprivrede, alijejavnisektormoraonastavitidaobezbeđujeodređenejavneuslugeidobra.
Tokom prethodnog perioda 2001−2008. godine u Srbiji je vođena dominantno prociklična, ekspanzivna fiskalna politika. U uslovima stabilnog privrednog rasta, prociklična fiskalna politika je negativno uticala na održavanje makroekonomske stabilnosti stvaranjem unutrašnje i spoljne neravnoteže. Vođenje prociklične fiskalne politike tokom perioda prosperiteta nije generisalo dovoljan nivo javne štednje kojim bi se moglo delovati na suzbijanje negativnih efekata svetske ekonomske krize u drugoj polovini 2008. i u 2009. godini.
Tokom perioda ekonomske tranzicije, održavanje makroekonomske stabilnosti predstavlja jedan od osnovnih ciljeva nosilaca ekonomske politike. Poseban problem u zemljama u tranziciji predstavlja vođenje prociklične, ekspanzivne fiskalne politike i visok udeo javnih rashoda u bruto domaćem proizvodu

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ekonomija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari