Odlomak

UVOD

Društva kapitala se kao pravni oblik organizovanja preduzeća bitno razlikuju od društva lica. Kod ovih društava je dominantan kapital pri njihovom osnivanju i poslovanju. Ova preduzeća mogu da čine bilo koja fizička i pravna lica koja raspolažu kapitalom, i koja su spremna da taj svoj kapital ulože u ova društva radi obavljanja određene delatnosti i sticanja profita.
Pošto ulagači kapitala – sredstava nisu bitni za ovu vrstu preduzeća, to su ulozi u ovim društvima lako prenosivi. Oni mogu jednostavno i bez teškoća da menjaju vlasnika, da se prodaju na tržištu kapitala bez saglasnosti ostalih suvlasnika društva, što nije slučaj kod društava lica.
U ovim društvima ne postoji odgovornost osnivača preduzeća, odnosno ulagača sredstava za obaveze društva prema trećim licima. Ta odgovornost postoji samo za društvo kao privredno preduzeće. Ono samo odgovara za svoje obaveze prema poveriocima, i to u visini celokupne svoje imovine, odnosno kapitala kojim preduzeće raspolaže kao pravni subjekt.
Ova društva se obično koriste za organizovanje većih i velikih preduzeća u zemljama tržišne ekonomije. Ona imaju neograničene mogućnosti pribavljanja kapitala, kao i obavljanja širokog spektra privrednih delatnosti.
Društva kapitala se najčešće definišu kao institucionalni oblici organizovanja
preduzeća u kojima uplaćeni ulozi, odnosno udeli supstituišu ličnost ortaka. Ova društva se najčešće javljaju u sledećim oblicima:
1. akcionarsko društvo,
2. društvo sa ograničenom odgovornošću,
3. komanditno društvo na akcije.

U nastavku rada zadržaćemo se samo na objašnjenju osnivanja i rada DRUŠTVA S OGRANIČENOM ODGOVORNOŠĆU.

1. DRUŠTVO S OGRANIČENOM ODGOVORNOŠĆU

Društvo s ograničenom odgovornošću (U daljem tekstu d.o.o) u smislu  zakona o privrednim društvima  jeste privredno društvo koje osniva jedno ili više pravnih i/ili fizičkih lica, u svojstvu članova društva, radi obavljanja određene delatnosti pod zajedničkim poslovnim imenom. D.o.o. odgovara za svoje obaveze celokupnom imovinom.
Član društva s ograničenom odgovornošću ne odgovara za obaveze društva, osim do iznosa neunetog uloga u imovinu društva. Društvo s ograničenom odgovornošću može imati najviše 50 članova. Ako se broj članova društva s ograničenom odgovornošću poveća iznad broja članova, ali ne više od 100 članova, i ako se taj broj održi u periodu dužem od godinu dana, to društvo menja pravnu formu u formu zatvorenog akcionarskog društva.
Ovaj oblik društva kapitala služi najčešće za organizovanje malih i srednjih preduzeća.
D.o.o.  osnivaju pravna ili fizička lica ulaganjem svojih novčanih ili nenovčanih sredstava radi obavljanja određene delatnosti i ostvarivanja profita. Ulozi osnivača čine početni kapital društva. Minimum osnovnog kapitala neophodnog za osnivanje d.o.o. mora iznositi najmanje 500 Єura u dinarskoj protivrednosti po srednjem kursu, od čega se polovina uplaćuje na privremeni račun do registracije društva a druga polovina se uplaćuje na račun društva u roku od dve godine od dana registracije.
Osnovni kapital društva se može povećati odlukom njegovih članova, novim ulozima članova ili pretvaranjem raspoloživih rezervi u osnovni kapital. Odlukom osnivača osnovni kapital društva se može i smanjivati. Uplatom uloga, odnosno početnog kapitala, osnivači stiču udeo u društvu, srazmerno veličini svojih uloga. Sticanjem udela, osnivač postaje član društva sa ograničenom odgovornošću.
Član d.o.o. poseduje samo jedan udeo koji predstavlja njegov procenat u vlasništvu kapitala društva. Ako član društva stekne jedan ili više dodatnih udela, oni se spajaju sa postojećim i svi čine jedan udeo. Statutom društva ograničava se prenos udela
društva.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Pravo

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari