Odlomak

Uvod

Republika Srbija je preuzela niz aktivnosti u cilju priključenja Evropskoj Uniji. Među mnogim oblastima koje će morati da budu usaglašene sa standardima EU, je i zaštita životne sredine. Na ovom polju je do sada puno učinjeno, ali ne i dovoljno da bi se uspostavio funkcionalan sistem životne sredine na teritoriji čitave Srbije. U nastupajućem periodu, celokupna srpska privreda će morati značajno da unapredi nivo zaštite životne sredine, pri čemu zaštita životne sredine treba da predstavlja značajan aspekt svakodnevnog poslovanja.
Na predlog Ministarstva životne sredine i prostornog planiranja, tokom maja meseca 2009.godine, Narodna Skupština Republike Srbije usvojila je „Zeleni paket“ – 16 zakona iz oblasti životne sredine. Svi usvojeni zakoni su iz seta „Zeleni paket“ je u skladu sa direktivama Evropske unije. Cilj donošenja ovog seta zakona je zaštita svih segmenata životne sredine (vazduh, voda, zemljišta), ali i unapređivanje oblasti pravnog korišćenja očuvanja opasnih hemikalija, skladištenja otpada, održavanje deponija i svega što na bilo koji način ugrožava životnu sredinu i zdravlje ljudi, životinja i biljaka.
Unapređenje međusektorske saradnje, obuka sudija i tužioca, kao i primena zakona u oblasti zaštite životne sredine veoma je važno da bi se preupredili veći ekološki problemi. U Ustavu Republike Srbije članom 74 decidno je propisano da „Svako ima pravo na zdravu životnu sredinu i na blagovremeno i potpuno obaveštavanje o njenom stanju. Svako, a posebno Republika Srbija i autonomna pokrajina, odgovoran je za zaštitu životne sredine. Svako je dužan da čuva i poboljšava životnu sredinu“
Strategija upravljanja otpadom za period 2010-2019. Uređuje osnovne smernice za upravljanje posebnim vrstama otpada, u koje spada elektronski i električni otpad, na teritoriji Republike Srbije, od momenta njihovog nastanka do njihovog konačnog zbrinjavanja ili odlaganja, sa osnovnim ciljem uspostavljanja sveobuhvatnog sistema upravljanja otpadom koji će biti organizovan u skladu sa nacionalnim i evropskih zahtevima i standardima.

 

 

Otpad od električnih i elektronskih proizvoda

Otpad od električne i elektronske opreme uključuje opremu i uređaje koje vlasnik želi da odbaci, kao i sklopove i sastavne delove koji nastaju u industriji a čine ga otpadni materijali iz domaćinstva (televizori, radio aparati, frižideri, zamrzivači, itd..), računari, telefoni, kasetofoni, itd. Većina ovog otpada spada u opasan otpad znog komponenata koje sadrže.
Da bi se uspostavio i unapredio sistem upravljanja otpadom od električne i elektronske opreme potrebno je uspostaviti sistem odvojenog sakupljanja otpada od električnih i elektronskih proizvoda, kako bi se reciklirali upotrebljeni delovi. Komponente otpada od električnih i elektronskih proizvoda koje sadrže RSV obavezno se odvajaju i obezbeđuje se njihovo adekvatno odlaganje.
Za električnu i elektronsku opremu skoja je stavljena na tržiste od 1.januara 2011.godine, troškove upravljanja otpadnom opremom koja potiče iz domaćinstava proporcionalno snose svi proizvođači, odnosno uvoznici srazmerno proizvodima stavljenim na tržište Republike Srbije.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari