Odlomak

UVOD

Posebne dokazne radnje su one koje se primenjuju, odnosno pojavljuju samo u atipičnim slučajevima, u vezi sa nekim krivičnim delima. Ta dela odlikuju se velikom težinom, odnosno ozbiljnošću kao i postojanju velikih teškoća prilikom njihovog otkrivanja. Radi se o krivičnim delima propisanim u Glavi XXIXa Zakonika o krivičnom postupku i to su krivična dela organizovanog kriminala, određena krivična dela korupcije (zloupotreba službenig položaja, trgovina uticajem, primanje mita i davanje mita) , druga izuzetno teška krivična dela (ubistvo, razbojništvo, iznuda, otmica, trgovina ljudima, falsifikovanje i sl.) , zatim krivična dela protiv čovečnosti i drugih dobara zaštićena međunarodnim pravom, te druga, taksativno navedena dela, ako su izvršena u vezi sa krivičnim delima organizovanog kriminala, odnosno protiv čovečnosti i drugih dobara zaštićena međunarodnim pravom.
Posebne dokazne radnje su: tajni audio i video nadzor, pružanje simulovanih poslovnih usluga i pružanje simulovanih pravnih poslova, autonatsko računarsko pretraživanje ličnih i drugih sa njima povezanih podataka kao posebne dokazne radnje u pogledu kojih je materijalni uslov određen na identičan način, i angažovanje prikrivenog islednika, kontrolisana isporuka i ispitivanje svedoka saradnika, kao posebne dokazne radnje koje imaju poseban materijalni uslov.
U oba slučaja, i kod prikrivenog islednika i kod svedoka saradnika potrebno je ispunjavanje određenih materijanih uslova, koje ćemo posebno razmotriti za svako od ovih specijalnih dokaznih radnji, a ovde samo napominjem da se radi o krivičnim delima organizovanog kriminla. Organizovani kriminal predstavlja vršenje krivičnih dela od strane organizovane kriminalne grupe ili njenih pripadnika. Član 504a, stav 4. Zakonika o krivičnom postupku kaže da se pod organizovanom kriminalnom grupom „…. Podrazumeva se grupa od tri ili više lica, koja postoji određeno vreme i deluje sporazumno u cilju vršenja jednog ili više krivičnih dela za koja je propisana kazna zatvora od četiri godine ili teža kazna, radi sticanja, posredno ili neposredno, finansijske ili druge koristi.“

 

 

 
PRIKRIVENI ISLEDNIK

Pojam prikrivenog islednika

Osnovni „posao“ prikrivenog islednika jeste prikupljanje podataka o određenoj krimilnoj grupi ili grupama, tako što se infiltrira ili na neki drugi način povezuje sa odabranom kriminalnom organizacijom. Pojam i procesnopravna priroda prikrivenog islednika proizlaze iz njegovog položaja u predkrivičnom i krivičnom postupku i oni su u suštini obeleženi nizom elemenata jednog specifičnog procesnog subjekta.
Prikriveni islednici (istražitelji) se u literaturi definišu kao policijski službenici, kojima je dodeljen promenjen identitet (legenda) u određenom vremenskom periodu, da bi delujući tajno u kontaktu sa određenim kriminalnim krugovima, prikupljali informacije koje će moći da se koriste za otkrivanje, razjašnjavanje i sprečavanje krivičnih dela i to pre svega onih koja se odnose na organizovani kriminalitet.
Prikriveni islednik u pretkrivičnom postupku predstavlja jednu vrstu “agenta”, odnosno lica koje na pritajen, krajnje diskretan način, prikuplja podatke o određenoj organizovanoj kriminalnoj grupi ili kriminalnim grupama, odnosno uopšte o organizovanom kriminalitetu, do kojih dolazi tako što se, u stvari, ubacuje u kriminalnu grupu ili na neki drugi prikriveni način povezuje sa članovima kriminalne organizacije. U pretkrivičnom postupku je uloga prikrivenog islednika orijentisana na prikupljanje dokaza u vezi delatnosti organizovanog kriminaliteta. Njegova je delatnost obaveštajnog karaktera, po samoj svojoj prirodi tajna, te usmerena kako na otkrivanje krivičnih dela, tako i na prikupljanje podataka na osnovu kojih se već otkrivena krivična dela mogu razjasniti i dokazati, ali se njegovim aktivnostima mogu i sprečiti krivična dela koja bi inače bila izvršena od strane pripadnika kriminalne organizacije.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Pravo

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari