Odlomak

1. Uvodna reč
1.1. Značaj inormacionih tehnologija

Nagli razvoj informacionih tehnologija tokom zadnje dve decenije, a naročito od 2000-te godine sa pojavom novih operativnih sistema i vrtoglavo brzih procesora, rezultiralo je naglim razvojem naučnih i stručnih disciplina svih oblasti. Danas živimo u svetu u kome tehnološki napredak dovodi do kvalitativnog skoka, do informatizacije koja ima sve karakteristike nove, industrijske i društvene revolucije. U suštini kvalitativnih tehnoloških skokova nalazi se naučna revolucija. Da bi što kvalitetnije obavljao svoj posao, savremeni inženjer mora se permanentno obrazovati. Mnogi aspekti njegovog rada dobivaju karakter naučnog i istraživačkog. Karakterističan je integrativni karakter savremene naučno-tehnološke revolucije koji je pod velikim uticajem informacionih tehnologija. U samoj srži strategije tehnološkog razvoja je čitav kompleks informacionih i komunikacijskih tehnologija. Razvijeno je shvatanje da se u današnjem svetu može nametnuti i dominirati prvenstveno tehnologijom. U tom kontekstu valja tumačiti zanačajna i rastuća izdvajanja za naučno-istraživački razvoj i rad kao i za unapređenje informacionih tehnologija. Primena računara ili u širem smislu informacionih tehnologija, u funkciji je poboljšanja
efikasnosti i efektivnosti procesa i aktivnosti u vezi s obradom podataka. Generalno se može reći da su informacione tehnologije odgovor na stalno rastuće zahteve za što efikasnijom obradom podataka u svim područjima ljudskog delovanja. Računari su glavni element sistema informacionih tehnologija, čije korišćenje ima primenu u svim sferama nauke i struke. Kako je veoma bitna simbioza hardvera i softvera, svedoci smo njihovog uporednog razvoja. Hardver mora odgovoriti zahtevima sve kompleksnijih i hardverski zahtevnijih softvera, a sa druge strane Softver (računarski programi) se pišu prema trenutnim mogućnostima hardvera (tvrdih komponenti računara).

1.2. Softver za simulaciju i rekonstrukciju toka SbN
Softver, odnosno, računarski programi su predmet interesovanja ovog rada. Postoje milioni računarskih programa koji pomažu rešavanju svih vrsta problema usko vezani za odredjenu struku, pa tako postoje softverska rešenja koja pomažu saobraćajnim stručnjacima u efikasnijem radu i prevazilaženju brojnih problema sa kojima se isti susreću. Kako nas zanima oblast veštačenja saobraćajnih nezgoda, postoje nekoliko softverskih rešenja vezana za ovu oblast. Pomoću ovih programa vrše se simulacije toka saobraćajnih nezgoda upisivanjem velikog broja ulaznih parametara a kao rezultat se dobijaju izlazne računske vrednosti potrebne za rekonstrukciju događaja, kao i grafička 3D simulacija toka saobraćajne nezgode. Ovi programi, sem pomoći u veštačenju SbN, imaju široku primenu u ostalim segmentima, kako saobraćajne struke (eksperimenti i nova rešenja aktivne i pasivne bezbednosti), tako i u mašinstvu (vezano za motorna vozila), građevinskoj struci (projektovanje puteva) itd.
Računarski programi konkretizovani za ovu oblast su:

-CARAT( Computer Aided Reconstruction of Accedents in Traffic) je jedan od tri visoko sofisticirana softvera za rekonstrukciju i simulaciju saobraćajnih nezgoda u Evropi.
CARAT je Nemačko-Mađarski proizvod razvijen u okviru inženjerske kancelarije profesora Dr Heinz Burga – IbB iz Wiesbadena. Tribološki modeli u CARAT-u su proizvod jedne od najpoznatijih razvojnih inženjerskih kancelarija za modele kretanja drumskih vozila od prof R. Gnedlera iz Karlsruhe-a, i integrisani su u simulacioni softwer.
IbB je razvio:
• CARAT 4.0 je softwer za simulaciju sudara u kojima učestvuju razna teretna i specijalna vozila sarazličitim tipovima prikolica i tegljači sa poluprikolicom, odnosno skupovi vozila.
• CARAT 3.0 što predstavlja softwer za simulaciju sudara, kretanje vozila i sl. koji se odnosi na automobile, autobuse, kamione, radne mašine (viljuškare, kombajne …) i uopšte sva vozila koja nemaju prikolicu ili poluprikolicu.
CARAT 3.0 ima dodatak za sudare sa pešacima i vozilima sa jednim tragom.
Računarsko simuliranje i rekonstrukcija saobraćajnih nezgoda za potrebe sudova u razvijenim Evropskim zemljama su već niz godina potreba i postalo je standard u pravosudnom (životu) sistemu, gde sudije, normalno, u zadatku veštačenja saobraćajne nezgode ispostavljaju zahtev da se veštačenje izvrši računarkom simulacijom.
CARAT je, od strane Evropskih sudova priznato I verifikovano pomagalo koje se standardno koristi u analizi i rekonstrukciji saobraćajnih nezgoda.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Saobraćaj

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari