Odlomak

UVOD

Od pamtiveka, covek se divio svetlosti. Dnevna svetlost sunceva, nocna meseceva ili svetlost vatrenog plama, pobucivala je strahopoštovanje. Bilo je potrebno puno vremena da covek shvati ciklicnost pojave i trajanja dana i noci, periodicnost promena trajanja dana i noci. Svoje aktivnosti cvek je vezivao za svanjivanje dana i za padanje mraka, odnosno dolazak noci. Vremenom, covek je ovladao tehnikama i tehnologijama koje su omogucile permanentno “paljenje”, “posedovanje” i korišcenje svetlosti. Tako se dodatno podizao kvalitet `ivota.

Znacajan uticaj na kvalitet dozivljaja sveta oko nas ima svetlost, to jest, njen karakter. Na osnovama fizike svetla (optike i fotometrije) i upoznavanjem covekove potrebe za adekvatnim osvetljenjem, razvila se oblast izucavanja koja se naziva “svetlost u arhitekturi”. Uloga osvetljenja u covekovoj svakodnevici je jasna i neosporna. Ono sto ce biti predmet ovog malog istrazivanja bice neki novi aspekti koriscenja svetlosti, koji su sve cesci u modernoj arhitekturi, a koji upucuju na dekorativnu njenu ulogu .

Pod “primenom svetlosti u arhitekturi” pre svega smatramo ucesce u procesu projektovanja jer nije sve sto je osvetljeno (znaci sve) i promisljeno. Arhitektura nije svaka gradjevina (a samo po neka postane graditeljsko nasledje) i svedoci smo, neuspelih gradjevina. U arhitektonskoj praksi se prepoznaje cesto izgovarana cinjenica da se od svih sastavnih cinilaca gradjenja najmanje vremena pridaje projektovanju. Ako bi, najpre arhitekte, ispravili ovu veliku gresku, mogla bi se, tada, prosiriti tema i na svetlost u arhitekturi, projektovanje svetlom.

U svetu su vec decenijama prisutne organizacije koje okupljaju arhitekte koji se u svom radu vode principima adekvatnog osvetljenja, iskoristenja prirodnog svetla, automatizacije i kontrole elektricnog svetla. Rezultati rada i razmene iskustava mogu se videti u mnogim svetskim gradovima na primerima izuzetno dobro osvetljenih fasada, mostova, ulica i trgova. Nije svako osvetljavanje istovremeno i ispravno. Mozemo i kod nas uociti mnoge primere osvetljenih objekata koji deluju impozantno ali pojedini imaju potpuno pogresno primenjene principe osvetljavanja.

U ovom kratkom osvrtu na ulogu svetlosti u arhitekturi, pokusacu da predstavim kakve mogucnosti pruza svetlost u projektovanju objekata ili citavih ambijenata, kao i u ozivljavanju vec izgradjenih prostora. Istrazicu koji su nacini dekorativnog osvetljavanja nekog urbanog prostora i koje su to metode i aspekti koje treba sagledavati prilikom projektovanja kako bi se postigao sto bolji vizuelni efekat. Jer upotrebom svetlosti toliko moze da utice na percepciju ljudi i njihov vizuelni dozivljaj nekog objekta ili ambijenta da se moze smatrati da je svetlost jedan od alata ili elemenata “materijalizacije” koje arhitekta koristi u projektovanju.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Arhitektura

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari