Odlomak

UVOD

Ako bi hteli da izdvojimo neke od oblasti koje danas obeležavaju inače buran razvoj informacionih tehnologija, sigurno bi se među njima našle računarske mreže.
Razvoj računarskih mreža koje obezbeđuju integrisane mrežne servise, kao i računara sa dovoljno jakim i brzim procesorskim jedinicama i velikim memorijskim kapacitetima, omogućava danas realizaciju mrežnih servisa koji ne samo da su tehnički izvodljivi nego postaju i ekonomski opravdani. Umrežavanje računara i povezivanje postojeće heterogene računarske opreme, omogućuje takođe njeno korišcenje na najbolji, odnosno ekonomski opravdan, način. Investicije u implementaciju računarskih mreža, su danas najznačajniji deo investicija u računarstvu. Napredak u razvoju veoma brzih jeftinih računara poslednjih nekoliko godina, i sve veći zahtevi korisnika za novim funkcijama otvorio je put novim moćnim aplikacijama. Sa druge strane, stalna eksploatacija i evolucija automatizovanih, kompleksnih i velikih informacionih sistema (IS), zahteva sve jače računare, baze podataka i mreže koje će podržati aplikacije IS. Pored toga, telekomunikaciona infrastruktura se rapidno razvija kako bi adekvatno podržala zahteve dolazećih informacionih sistema.
Za samo nekoliko godina, aplikacije koje su bile “budućnost” postale su svakodnevne. Komunikacije se pomeraju prema moćnim gigabitnim mrežama koje podržavaju bilo koji tip aplikacije. Ono što je veoma važno, definisani su globalni standardi koji omogućuju razvoj i korišćenje mreža veoma velikih kapaciteta, što vodi do poboljšanja kvaliteta servisa koji se pružaju krajnjim korisnicima.

1. RAČUNARSKE MREŽE

Računarska mreža je pojam koji se odnosi na računare i druge uređaje međusobno povezane kablovima ili na drugi način, a radi međusobne komunikacije i deljenja resursa. Resursi mogu biti datoteke s podacima, aplikacije ili bilo koji računarski uređaj koji se može zajednički koristiti, štampač, skener, faks.
U računarskoj mreži osim računara mogu biti i razvodnici, komutatori i ruteri. Za prenos podataka s jednog mesta na drugo mogu se koristiti različite tehnologije, uključujući kablove, radio-talase i mikrotalasni prenos. Veza između dva računara koji dele svoje resurse može da se nazove računarskom mrežom.
Racunarska mreža se može definisati kao sistem sastavljen iz dva podsistema, i to podsistema računara i prenosnog (komunikacionog) podsistema, koji omogućuje razmenu informacija između više korisnika na manjim ili većim rastojanjima.
Svakom mrežnom aktivnošću koja obuhvata komunikaciju između dva ili više entiteta upravlja protokol. Protokol definiše format i redosled poruka koje se razmenjuju između dva ili više entiteta i akcije koje se preduzimaju nakon slanja ili prijema poruke ili nekog drugog događaja.
Računarske mreže su svuda. Postoji više razloga zašto se računarske mreže koriste tako masovno, a najvažniji su:

•    deljenje resursa: štampača, plotera, medija za arhiviranje podataka,
•    deljenje informacija: brza i pouzdana isporuka podataka, elektronska pošta…
•    omogućavanje različitih načina komunikacije između ljudi: e-pošta, ćaskanje…
•    mogućnost isporuke različitog sadržaja: audio, video, muzika, aplikacije,
•    pouzdaniji rad: koristi se replikacija, čime se sprečava da otkaz jedne tačke povezivanja izazove probleme.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Informacione tehnologije

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari