Odlomak

UVOD

Pojava informacionih sistema i računarskih mreža može se svrstati u jednu od velikih tehnoloških revolucija koje su promjenile svijet i ljudske aktivnosti. U samom početku prepoznata je važnost i potencial informacionih sistema ali niko nije mogao pretpostaviti da će u tolikoj mjeri uticati na djelovanje modernog ljudskog društva. Pedeset godina kasnije informacini sistemi su prisutni u skoro svakom segmentu ljudskog djelovanja, i moderan svijet se nemože zamisliti bez njihovog postojanja. Mnogi noseći sistemi današnjeg društva (ekonomski, vojni, industrijski itd.) funkcionišu oslanjajući se na informacioni sistem i od krucijelne važnosti je da su ti sistemi stabilni i sigurni da bi se obezbjedilo njihov rad u obimu koji moderno društvo zahtjeva.

 

Istorija računarskih mreža

Prenošenje instrukcija između računskih mašina se prvi put desilo 1940. godine kada je George Stibitz iskoristio TTY, odnosno tele-mašinu za kucanje, pomoću koje je poslao instrukcije sa njegovog Model K iz Darthmouth univerziteta u Novom Hampshireu na njegom Complex Number Calculator u New Yorku, te također primio rezultate istim putem. Tek 1964. godine, istraživali sa Dartmoutha su izumili glavnu mašinu sa dijeljenim vremenom (time sharing) sa priključenim terminalima.
Već od prvih dana pa sve do danas, Internet je proslavio mnogo “rođendana”, ali koji je pravi teško će se složiti i najbolji poznavaoci istorije informatike. Neki tvrde kako je to 1961. kad je dr. Leonard Klajnrok na univerzitetu MIT prvi put objavio rad o packet-switched tehnologiji. Neki navode 1969 godinu kao godinu rođenja Interneta jer je tada Ministarstvo odbrane SAD-a odabralo Advanced Research Project Agency Network, poznatiju kao ARPANET, za istraživanje i razvoj komunikacija i komandne mreže koja će preživeti nuklearni napad. Sedamdesete godine donele su nekoliko veoma važnih otkrića koja su obeležila razvoj Interneta kakvog danas znamo, a potom se dogodilo i odvajanje ARPANET-a iz vojnog eksperimenta u javni istraživački projekt.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Informacione tehnologije

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari