Odlomak

UVOD

Računarski virusi su oduvek izazivali strah kod ljudi. Sama reč “virus” asocira na nešto što pravi štetu, uništava i zadaje velike muke. Isto kao i prirodni virusi, računarski virusi su sposobni da se razmnožavaju, uništavaju i skrivaju, samo što se svi ti procesi odvijaju na računaru. Virusi su programi koji su napravljeni, najčešće od strane hakera za njihove potrebe, kompanija koje prave anti-virus programe, važnih institucija kao što su FBI, CIA, BIA, organa unutrašnjih poslova, radi zaštite sopstvenih fajlova slučajnog ili namernog upada u njihov obaveštajni sistem.

Virusi postoje samo za određene operativne sisteme, zapravo posebno se za njih prave, a pored virusa koji napadaju određene operativne sisteme postoje virusi koji su namenjeni samo za uništavanje ili poremećaj rada određenih komponenti u računaru kao na primer matičnih ploča, grafičkih kartica, hard diskova, RAM memorija, CD-ROM uređaja.

1.    Šta je to računarski virus?

Računarski virusi su mali programi koji imaju za cilj nanošenje štete tj. zloupotrebu. Nazvani su tako jer imaju sposobnost razmnožavanja (sami sebe iskopiraju na više mesta na disku). Aktiviraju se tako što se “zakače” za neki legalan program i startuju kada se startuje  taj program. Obično ne počinju odmah sa pravljenjem štete, već na to čekaju izvesno vreme (u nekim slučajevima je to određeni datum), kako bi njihovo štetno dejstvo  bilo što razornije. Tom prilikom će virus zaraženom računaru naneti štetu koja se kreće od ispisivanja bezazlenih poruka pa sve do brisanja fajlova, formatiranja diska, otkazivanja monitora…, i zato je značajno da budu primećeni i uklonjeni na vreme.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Informacione tehnologije

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari