Rengensko zracenje
UVOD
Rendgenske zrake poznate i kao X-zrake, područje su elektromagnetskog zračenja s valnim dužinama između 10 i 0,01 nm, što približno odgovara području između ultraljubičastog igama zračenja. Najpoznatija njihova primjena je u dijagnostičkojradiografiji i kristalografiji.
Zbog svoje energije ubrajaju se u ionizirajuće zračenje.
RENDGEN UREĐAJ I NASTANAK RENDGENSKIH ZRAKA
Rendgen zrake (X-zrake) nisu proizvedene,one su otkrivene gotovo slučajno.Tijekom 1870-ih i 1880-ih godina u mnogim sveučilišnim fizikalnim laboratorijima ispitivana je vodljivost katodnih zraka, ili elektrona, kroz velike djelomično zrakoprazne staklene cijevi poznate u to vrijeme kao Crookes-ove cijevi. 8. studenoga 1895. Wilhelm Roentgen je u svom laboratoriju na Wurzburg sveučilištu u Njemačkoj obavljao ispitivanja. U zamračenoj prostoriji on je Crookesovu cijev potpuno omotao u fotografski crni papir tako da bolje vizualizira učinak katodnih zraka na cijevi. Slučajno je ploča s slojem barijeva platinocijanida, tvari koja fluorescira, bila odložena na stolu nedaleko od Crookesove cijevi. Zbog tamnog omotača iz cijevi nije mogla izači vidljiva svjetlost, ali je tijekom pokusa Roentgen opazio da ploča fluorescira bez obzira na udaljenost od Crookesove cijevi. Intenzitet fluoresciranja se pojačavao s približavanjem ploče bliže cijevi te je bilo nesumnjivo podrijetlo uzroka fluoresciranja. Tako su otkrivene rendgen zrake.
Gotovo odmah prepoznata je mogučnost uporabe rendgenskog zračenja u medicinske svrhe za dijagnostiku, a poslije i za terapiju. Dvije su vrste dijagnostičkih postupaka uz uporabu rendgen zračenja: radiografija ili snimanje i dijaskopija ili prosvjetljavanje. Radiografski pregled pacijenta uključuje uporabu filmova kojima se slika dobivena prolazom zračenja kroz tijelo pacijenta može zabilježiti kao trajna slika. Dijaskopski pregled služi za pregled pacijenta u realnom vremenu, za ispitivanje dinamičkih i funkcionalnih značajki koje se vide na zaslonu nakon što se selektivno apsorbirane rendgenske zrake poslije prolaza kroz tijelo pacijenta zaustave na istom. Brojne su varijacije ova dva tipa ispitivanja, ali za oba se načelno rabi oprema istih sastavnica. Iako su današnji rendgen uređaji prilično sofisticirani od vremena Wilhelma Roentgena nije u osnovnim bitnim sastavnicama rendgenskog postrojenja bilo puno temeljnih promjena.
Više u Fizika
Električne osobine unapređenog sistema za pražnjenje u T-cevi
- Fizika
- Prirodno-matematički fakultet, Novi Sad · Novi Sad
- 33 stranica
Akustika prostorija
- Fizika
- Prirodno-matematički fakultet, Novi Sad · Novi Sad
- 72 stranica
Fononski udeo u termodinamici nanofilmova
- Fizika
- Prirodno-matematički fakultet, Novi Sad · Novi Sad
- 26 stranica
Više u Seminarski radovi
Optimizacija CT doze (akvizicionim protokolom) kod PET/CT i SPECT/CT hibridnih uređaja
- Osnove nuklearne medicine
- Visoka zdravstvena škola strukovnih studija · Beograd
- 14 stranica
Analiza determinanti ponašanja potrošača na primeru proizvoda “Instant Palenta” RJ – Corn Product
- Ponasanje potrosaca
- UNIVERZITET EDUCONS - Fakultet poslovne ekonomije · Srem. Kamenica
- 14 stranica
Glavni elementi kratke priče
- Kreativno pisanje
- UNIVERZITET U BANJA LUCI Ekonomski fakultet
- 10 stranica
Više u Skripte
Mrežni plan
- PLANIRANJE
- UNIVERZITET U SARAJEVU Fakultet za saobraćaj i komunikacije · Sarajevo
- 6 stranica
Python plan učenja
- VI
- Visoka škola 'CEPS-Centar za poslovne studije' u Kiseljaku · Sarajevo
- 5 stranica
Sistemi upravljanja
- Mehatronika
- UNIVERZITET U SARAJEVU Muzička akademija · Banovici
- 18 stranica