Odlomak

1. UVOD

Siemens je jedna od najvećih i najraznovrsnijih korporacija u svijetu. Posluje u više od 120 zemalja i zapošljava oko 500.000 ljudi širom svijeta. U svojoj ponudi nudi niz industrijskih i tehnoloških diversifikovanih proizvoda.
S obzirom na ove činjenice, možemo zaključiti da detaljnija analiza njihovog dugogodišnjeg poslovanja može biti jako korisna pri usvajanju novih znanja kao i pri donošenju zaključaka o tome kako posluju velike kompanije koje su zastupljene na globalnom tržištu.
Predmet ovog seminarskog rada je predstavljanje kompanije Siemens. Prije svega, tu se misli na historijski razvoj, trenutnu situaciju u kompaniji, viziji i misiju te mnoge druge zanimljive informacije vezane za kompaniju Siemens koja je jedna od najvećih na svijetu. Nakon predstavljanja, potrebno je uz pomoć znanja iz predmeta Strateški menadžment, odraditi eksternu i internu analizu koje predstavljaju osnov ukoliko želimo da znamo koje su snage, slabosti, prijetnje i prilike pomenute kompanije.
Primarni cilj ovog seminarskog rada je ocjena stečenog znanja iz predmeta Strateški menadžment, ali na praktičnom primjeru, jedne od najvećih kompanija na svijetu. Smatramo da ovim seminarskim radom na primjeru velike kompanije, studenti trebaju shvatiti da ne postoji kompanija bez mane i slabosti, te da svaka kompanija bez obzira na veličinu mora pronaći način da uvijek unaprijedi svoje poslovanje, ali i bude u korak sa situacijom na tržištu.
Pri izradi seminarskog rada značajno su nam pomogla stečena znanja iz predmeta Strateški menadžment, javni izvještaji sa stranice kompanije, ali i mnogi drugi članci sa interneta.
2. PREDSTAVLJANJE KOMPANIJE

Siemens AG je globalno preduzeće koje je osnovano u Njemačkoj 1847. godine. Kompaniju čini 15 odjeljenja, od automatizacije proizvodnje do sektora nekretnina. Njih pet je u industrijskom sektoru. Dva su u energetskom sektoru. Jedan je u zdravstvenom sektoru. Postoji još sedam ostalih odjeljenja, koje su detaljnjije objašnjene u dijelu rada – Poslovni segmenti.
Telegraphen-Bauanstalt von Siemens & Halske je osnovan 1847. godine od strane naučnika Wernera von Siemensa i mehaničkog inžinjera Johanna Georga Halskea koji su proizveli novi pokazujući telegraf. Njihovo prvo proširenje izvan Njemačke desilo se 1853. godine kada su počeli rad na telegrafskoj mreži u Rusiji. Ovo je dovelo do Siemensovog prisustva u St. Peterburgu, Rusiji, 1855 godine pod imenom Carl Von Siemens. Operacije su također osnovane i u Britaniji pod imenim Wilhelm von Siemens. Do 1914. godine četvrtina radne snage Siemens & Halse se nalazilo izvan Njemačke.
Siemesova ekspanzija je zaustavljena i u velikom obimu unazađena u toku Drugog Svjetskog rata. Tijekom rata, Siemens je izgubio stranu imovinu i mnogo njihovih postrojenja u Njemačkoj je uništeno tokom bombardovanja. U konačnici, šteta je rezultirala gubitkom četiri petine njihove ukupne imovine. Siemens se nije u potpunosti oporavio sve do 1950. godine kada je ponovo došao do svoje strane imovine i kada je ponovo počela njihova inostrana prodaja. Da bi pomogle ojačati Siemens, godine 1966., tri kompanije pod njenim krilom – Siemens & Halske AG, Siemens-Schuckertwerke AG i Siemens-Reiniger-WErke AG su se spojile u jednu kompaniju – Siemens AG. Sedam poslovnih jedinica koje su se stvorile su bile u centralizovanoj korporativnoj strukturi koja je kombinovano imala zaradu od 10 biliona njemačkih maraka, ili približno 2,5 biliona američkih dolara. Godine 1990, Siemens je decentralizovao svoje operacije u 15 autonomnih jedinica. Kompanija održava ovakvu strukturu i danas.
Vlasništvo kompanije
Siemens je javno održiva kompanija sa 876.9 miliona dionica. Sve akcije su bez nominalne vrijednosti dionica sa vrijednošću od 3.00 €, što je u prosjeku približno 3.75 $ po dionici u oktobru 2008. godine. Od ovoga 79,133 dionica drže članovi Upravnog Odbora. Nisu poznate brojke za dionice koje drže članovi Nadzornog Odbora.
Ključni članovi uprave
Operacije Siemens-a se nadgledaju od strane Upravnog i Nadzornog odbora, u suradnji sa njemačkim korporativnim zakonom. Upravni odbor čine 11 članova, dok Nadzorni odbor čini 20 članova. Vlasnici dionica biraju pola svakog od navedenih odbora. Peter Löscher, predsjednik i glavni izvršni direktor Siemens AG, upravlja Upravnim odborom, dok dr. Gerhard Cromme upravlja Nadzornim odborom. Svaki sektor ima svog izvršnog direktora.
Heinrich Hiesinger, Dr-Ing., je Industrijski direktor; Wolfgang Dehen, Dipl-Kfm., je Energetski direktor; i Jim Reid-Anderson je direktor zdravstvenog sektora.
U protekli nekoliko godina Siemens je bio često u novostima zbog etičkih pitanja: neki od njihovih ključnih članova odbora, uključujući bivšeg izvršnog direktora Dr. Klausa Klenfelda, bili su prisiljeni da daju otkaz jer su bili uključeni u skandal sa podmićivanjem. Međutim, njihova nastojanja u organskim svjetlosnim diodama su također dospjele u novosti; Siemens i njihova dva najveća rivala, Philips i General Electric, su uložili u ovaj novi izvor svjetla. Siemens je također uključen u popravku i restauraciju Iračke električne mreže.
Tržišta i podružnice
Siemens ima mnogo podružnica koje su locirane diljem planete. Kao što smo spomenuli ranije, oni se nadmeću na nekoliko različitih tržišta, što im daje fleksibilnost u strateškom planiranju i mogućnost širenja rizika. U ovom dijelu ćemo dati kratak pregled Siemens-ovih svjetskih operacija.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

  • 28 stranica
  • Strateški menadžment Dr.sc. Emir Zilić
  • Školska godina: Dr.sc. Emir Zilić
  • Seminarski radovi, Skripte, Ekonomija
  • Bosna i Hercegovina,  Zenica,  UNIVERZITET U ZENICI - Ekonomski fakultet  

Više u Ekonomija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari