Odlomak

Uvod

Smrtna kazna je naziv za krivično – pravnu sankciju čije izvršenje za posledicu ima smrt osuđenika. Jedna je od najstarijih institucija krivičnog prava, a dugo vreme je bila i jedina kazna koju su drevna društva imala na raspolaganju. Smrtna kazna je u većini slučajeva bila propraćena cirkuskim predstavama. Služila je za kažnjavanje krivaca, a ujedno i za zabavu.

U raznim društvima i državama izvršava se na različite načine kao što je: smrtonosna injekcija, struja, vešanje, giljotina, kamenovanje, itd.

Zbog nehumanog i necivilizovanog karaktera stvorili su se preduslovi za stvaranje pokreta za ukidanje smrtne kazne, čiji su pioniri bili liberalni mislioci pod uticajem prosvetiteljskih ideja o prirodnom pravu, koje je uključivalo i pravo na život.

Kasnije, razvojem društva u celini, došlo je do stvaranja alternativa smrtnoj kazni kao što je doživotni zatvor. Što se statističkih podataka tiče smrtna kazna postoji u još 63 zemlje, dok je u Srbiji zakonom ukinuta od 26.02.2002. godine a promenjena je u doživotnu kaznu zatvora od 40 godina. Iz dana u dan se događa značajan pomak u pravcu svetskog ukinuća smrtne kazne. Pri tome najači uticaj ima EU koja zabranjuje svim svojim članicama da imaju smrtnu kaznu, te je jedna od vodećih u svetu koja se aktivno i snažno bori za ukidanje smrtne kazne. Na održanom Trećem svetskom kongresu protiv smrtne kazne u Parizu, svi čelnici država su se složili da što pre treba doći do ukidanja smrtne kazne kao moguće presude u zemljama u kojima je ona još uvek na snazi. Prvi svetski kongres protiv smrtne kazne održan je u Strazburu i to je bilo prvi put u istoriji da se organizovao tako veliki kongres koji se bavi samo smrtnom kaznom i rešavanjem tog problema.

Lično sam protiv smrtne kazne jer je to varvarski način kažnjavanja koji nije potreban, jer postoje i bolji i efikasniji načini kažnjavanja osuđenika. A i jako često se događa da ljudi budu osuđeni na smrt a kasnije se nađu dokazi da nisu krivi za počinjen zločin. Pa se postavlja pitanje, ima li država pravo oduzeti život ili ne?

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Pravo

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari