Odlomak

UVOD

U ovom seminaru temeljno pitanje je dati odgovor na oblike nasilja i navesti sve, nama  poznate oblike nasilja, definirati ih kao i stvoriti viziju  o njegovom sprečavanju (umanjivanju) i otklanjanju posljedica i sudjelovanje zajednice u tim radnjama uključujući i sve subjekte, a pri tome i neizbježno uskladiti rad sa zakonskim okvirima.
Kod obrade ove teme socijalni rad u zajednici nećemo promatrati kao ograničeni teritorij niti kao zajednicu pojedinaca i skupina koje povezuje pripadanje zajedničkim oblicima kao što su udruge,domovi,škole i sl. nego kao zajednicu koje povezuje zajedničko obilježje dob ( djeca i mladi, u daljem tekstu istovjetno). U isto vrijeme oni ,naravno, pripadaju određenom teritoriju i povezani su neke oblike zajedničkog pripadanja što je također bitno u obradi ove teme.
Nasilje nad i među mladima kao jedna vrlo opsežna tema, u ovome radu biti će obrađena u osnovnim crtama, s pojavama koje susrećemo u   zajednici s ciljem kako bih se naveli, oblici nasilja nad i među mladima i kako se  i koliko pojedinac i zajednica  može uključiti u dijagnosticiranju,otklanjanju posljedica  i prevenciji.
Svjedoci smo da je potreba rada na ovom području stalna, jer razvojem tehnologije i sve veće otuđenosti, dolazi do razvoja novih oblika nasilja, a sama detekcija iz već spomenutih razloga je teža prekasna i često teško dostupna. Nebriga, sebičnost, zanemarivanje i opće neznanje o ovoj temi  teško se mogu zanemariti u  uključenosti drugih u sprečavanju i prevenciji ove vrste nasilja.
Nasilje nad djecom je vrlo osjetljivo područje. Kad govorimo o tome uvijek se nađemo u procjepu između poštovanja obiteljskog integriteta i privatnosti, sa jedne strane, i potreba da se dijete zaštiti, sa druge strane. Iako broj prijavljenih slučajeva u zadnjih godina raste, zahvaljujući mnogim organizacijama i kampanjama, i kod nas i u svijetu, koje pozivaju djecu da se jave u slučaju bilo kakvog zlostavljanja, poznato je da mnoga zlostavljana djeca nikad nisu identificirana.
U radu s mladima svjedoci smo i aktivni sudionici rada na prevenciji nasilničkog ponašanja kao i na otklanjanju posljedica zlostavljanja i zanemarivanja zbog  čega sudjelujemo u izradama brojnih protokola, postupovnika, pravilnika, sporazuma, pravnih akata kako bi se što učinkovitije približili žrtvi, ali u isto vrijeme i nasilniku, na pozitivan način i skrenuli pozornost na potrebu pozitivnog ponašanja uvažavajući moralne norme.

 

 

 

2. NASILJE NAD MLADIMA

Zlostavljanje je nažalost veoma raširen problem koji prožima temelje vrijednosnog sustava suvremenog društva, pri čemu nezaobilaznu ulogu imaju ne samo etički i moralni, nego i kulturni i socioekonomski faktori.
Usprkos brojnim naporima raznih humanitarnih organizacija širom svijeta, kako u razvijenim, tako i u nerazvijenim zemljama koje rade na suzbijanju zlostavljanja i zanemarivanja mladih, mediji sve češće izvještavaju o sve ekstremnijim i sve bizarnijim slučajevima u kome mladi postaju žrtve roditelja, rodbine, prijatelja ili neznanaca.
Nasilje je prisutno u svim sredinama. U javnosti se često iznose slučajevi nasilja nad mladima ,ali poznato je da tek mali dio mladih je prepoznat i obuhvaćen odgovarajućim tretmanom.
Nasilje nad mladima je vrlo osjetljivo područje. Kad govorimo o tome uvijek se nađemo u procjepu između poštovanja obiteljskog  integriteta i privatnosti, sa jedne strane, i potreba da se mladi zaštite, sa druge strane. Iako broj prijavljenih slučajeva u zadnjih godina raste, zahvaljujući mnogim organizacijama i kampanjama, i kod nas i u svijetu, koje pozivaju da se jave u slučaju bilo kakvog zlostavljanja, poznato je da mnoga zlostavljana mladeži nikad nije identificirana.. Nasilje je prisutno u svim sredinama. U javnosti se često iznose slučajevi nasilja nad djecom, ali je poznato da je tek mali dio djece prepoznat i obuhvaćen odgovarajućim tretmanom.
Sadržaj i oblici nasilja nad mladima  se mogu odrediti kao upotreba sile da bi se neko povrijedio; upotreba sile sa ciljem utjecanja i iznuđivanja određenog ponašanja;napad na osobu, koji se sastoji u nanošenju udaraca i povreda, emocionalnom i psihičkom povrjeđivanju; nezakonito korištenje sile i snage; ilegalna, protivpravna i nepravna upotreba sile; primjena različitih oblika prinude; oblik sile i agresije koji se koristi uz protivljenje i otpor onih nad kojima se ona provodi. Nasilje se najčešće dovodi u vezu sa protivljenjem i otporom žrtve, mada se taj otpor i protivljenje ne moraju neposredno izraziti s obzirom na postojanje straha žrtve.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Pedagogija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari