Odlomak

SWIFT
Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication

Sadržaj:  Savremeni elektronski sistem međunarodnog platnog prometa je danas neizbežan deo komunikacije između finansijskih i bankarskih institucija u svetu.
Predmet istraživanja predstavlja jedan od najznačajnijih bankarskih servisa i jedinstvena  komunikaciona mreža za prenos sredstava i obradu podataka. SWIFT mreža     ( SWIFT – Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication ) omogućava svim bankama da brzo, sigurno i tačno izvrše transakcije.
Prvi deo obuhvata SWIFT mrežu koja je opisana kroz istorijski nastanak i razvoj, organizaciju, karakteristike sistema plaćanja, infrastrukturu plaćanja, strukturu poruka, IBAN standarda i sisteme zaštite u SWIFT mreži.
U drugom delu su predstavljeni servisi na SWIFT mreži. To se odnosi na FIN Service, SWIFT net, SWIFT Secure IP Network (SIPN), i SWIFTNet messaging services.

Ključne reči: SWIFT, sistem plaćanja, SWIFT mreža, transakcija

1. Uvod

Savremeni elektronski sistem međunarodnog platnog prometa je danas neizbežan deo komunikacije između finansijskih i bankarskih institucija u svetu. Sprovođenje poslovnih operacija se izvodi brzo, pouzdano i sa velikom sigurnošću.
Predmet istraživanja predstavlja jedan od najznačajnijih bankarskih servisa i jedinstvena  komunikaciona mreža za prenos sredstava i obradu podataka. SWIFT mreža     ( SWIFT – Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication ) omogućava svim bankama da brzo, sigurno i tačno izvrše transakcije. Na SWIFT mrežu je priključeno preko 8000 finansijskih institucija, organizacija koje trguju hartijama od vrednosti i obveznicama, privrednih društava iz 208 zemalja u svetu. Dnevno se razmeni više od 4 miliona standardizovanih finansijskih poruka.
Platni promet sa inostranstvom se obavlja u skladu sa propisima svake zemlje pojedinačno i sa prihvaćenim međunarodnim pravilima i standardima. Za komuniciranje i međusobnu razmenu poruka banke koriste posebne kodove. Time je razmena poruka u SWIFT mreži u korelaciji sa vrstom i tipom bankarskog instrumenta koji se u suštini mapira po utvrđenim pravilima mapiranja sadržaja poruka.
SWIFT mreža je veoma pouzdana. Pouzdanost iznosi čak 99,52% što dovoljno govori o tome koliko je značajan instrument u sistemu plaćanja.
Naučni cilj istraživanja se sastoji u pronalaženju naučnog saznanja procesa formiranja sistema plaćanja u SWIFT mreži, načina rada i funkcionisanja, uloge SWIFT-a u globalnom finansijskom sistemu plaćanja. Rezultati istraživanja treba da ukažu i na ulogu platnih sistema koji mogu uticati ili utičuna finansijski i bankarski sektor naše zemlje.
Društveni cilj istraživanja predstavlja udovoljavanje praktičnim potrebama. Rezultati istraživanja treba da budu upotrebljeni kod država korisnica SWIFT tehnologije, kao i u našoj zemlji koja napreduje na planu komunikacije sa razvijenim zemljama Evrope i sveta.
Generalna hipoteza:
Jačanje zemalja na ekonomskom planu je dovelo do stvaranja višeg oblika saradnje i posledica je stvaranje savremenih sistema plaćanja. Time su stvoreni uslovi za stvaranje sistema velikih plaćanja;

Posebna hipoteza:
SWIFT mreža je neprofitna organizacija u vlasništvu članica mreže;
U sistemu razmene poruka postoje strogo definisana pravila u radu na mreži,
protokol razmene i mehanizmi sigurnosti razmene posebno finansijskih poruka;
Elektronsko plaćanje predstavlja sistem plaćanja sa definisanim standardom poruka, subjekte lanca plaćanja, nefinansijske institucije i određena infrastruktura sistema plaćanja;
Plaćanje se realizuje kroz složenu organizaciju sistema međunarodnih plaćanja koja povezuje ne samo banke kao učesnike SWIFT mreže, već i nacionalne/ transnacionalne sisteme plaćanja (RTGS, TBF, EBA, CHAPS Euro,…);

Pojedinačna hipoteza:
SWIFT omogućava svojim korisnicima da smanje troškove, rizik transakcije, kao i da isključe mogućnost neefikasnosti transakcija;
SWIFT je kooperativna asocijacija koja posluje u skladu sa Belgijskim zakonom;
SWIFT poseduju i kontrolišu njeni akcionari;

Centralna banka Belgije (National Bank of Belgium – NBB) je glavni nadzornik SWIFT-a. Ostale centralne banke takođe imaju pravni udeo ili sopstvenu odgovornost i kontrolu nad poslovanjem SWIFT-a;
Teorijsko metodološki pristup istraživanju je dijalektički. U istraživanju će se primeniti osnovna analitička i osnovna sintetička, a od opštih naučnih hipodeduktivna metoda, komparativna metoda, metoda prikupljanja sadržaja i analize sadržaja, nivo izvorne građe i nivo naučne literature.
Prvi deo obuhvata SWIFT mrežu koja je opisana kroz istorijski nastanak i razvoj, organizaciju, karakteristike sistema plaćanja, infrastrukturu plaćanja, strukturu poruka, IBAN standarda i sisteme zaštite u SWIFT mreži.
U drugom delu su predstavljeni servisi na SWIFT mreži. To se odnosi na FIN Service, SWIFT net, SWIFT Secure IP Network (SIPN), i SWIFTNet messaging services.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari