Odlomak

U v o d
U današnje vreme se sve aktivnosti čoveka razvijaju veoma brzo, pa i sama tehnološka modernizacija i naučna dostignuća. Sve to ubrzava ritam ljudskog života daje mnoštvo pogodnosti za dalji rast životnog standarda. Da bi se poboljšao standard potrebno je i poslovati u preduzeću koje može da isprati potrebe savremenog načina poslovanja. Može se slobodno reći da ti zahtevi danas nisu lako ostvarivi i da se sastoje od velikog broja činilaca. Jedan od bitnih činilaca je računovodstvo. Računovodstvo kao nauka ima ključnu ulogu u osavremenjavanju i modernizaciji sistema evidentiranja i praćenja. U sadašnjem poslovnom okruženju da bi se ostvario rast i razvoj potrebno je kvalitetno upravljanje koje inače nemože da bude bez kvalitetnih informacija. Iz toga proizilazi važnost upravljačkog informacionog sistema i njegovog podsistema, računovodstvenog informacionog sistema. Da bi bilo uspešno upravljanje poslovanjem ono mora da ima pouzdane i blagovremene informacije. Između ostalog bitne su i informacije o obračunu troškova. Obračun troškova treba da odgovori na pitanja gde su i u vezi sa čim su troškovi u preduzeću nastali.
Najvažniji deo upravljačkog racunovodstva je obračun troškova i učinaka s kalkulacijom. NJegov osnovni zadatak je da prati, u okviru procesa proizvodnje, troškove osnovnih činilaca bez kojih taj proces ne bi mogao da se odvija, a takođe da prati i stvaranje učinaka, kao rezultata proizvodnih aktivnosti.Otuda i naziv interni ili pogonski obračun.
Organizacija pogonskog obračuna u izvesnoj meri je zakonski regulisana, ali je prevashodno prepuštena samim preduzećima.Formulisanje ciljeva i zadataka obračuna troškova i učinaka jeste najvažnije pitanje pri utvrđivanju sadržine i organizacionog ustrojstva pogonskog obračuna. Opšte ciljeve ovog dela regulisao je novi kontni okvir. Zbog svoje širine i važnosti pogonski obračun je izdvojen u posebnu klasu, klasu 9 – Obračun troškova i učinaka. Glavna knjiga pogonskog obračuna, kao osnovni izvor informacija, treba da obezbedi podatke o tome:
– koliko je čega utrošeno u preduzeću,
– gde su nastali troškovi,
– u vezi sa kojim učincima su nastali troškovi,
– koliki su i po osnovi kojih proizvoda nastali prihodi, rashodi, dobici ili gubici.

1. Tradicionalni sistemi obračuna troškova i njihov uticaj na periodični rezultat

Tradicionalni sistemi obračuna troškova su obračun troškova po stvarnim, obračun po standardnim i obračun po standardnim varijabilnim troškovima. Kvalitet informacija koje produkuju ovi istemi obračuna troškova o ostvarenom periodičnom rezultatu je vrlo različit, pa je samim tim i informaciona osnova manje ili više pouzdana za ocenu i procenu uspešnosti preduzeća i njegovih delova, objekata delovanja i segmenata poslovne aktivnosti.

1.1. Uticaj sistema obračuna po stvarnim troškovima na periodični rezultat

Sistem obračuna po stvarnim troškovima predstavlja metodu registrovanja stvarno nastalih troškova, njihovog alociranja i realociranja u internom obračunu preduzeća i među periodičnu alokaciju stvarnih troškova u cilju obračuna periodičnog rezultata. U cilju analize uticaja na periodični rezultat, neophodno je determinisati pojam, suštinu i metodološke osnove obračuna po stvarnim troškovima. Takođe, treba ukazati na tretman troškova poslovanja i faktore koji utiču na periodičan rezultat u obračunu po stvarnim troškovima.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ekonomija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari