Odlomak

UVOD

Tema ovog seminarskog rada jesu zalihe i njihovo upravljanje u trgovinskim organizacijama. Zalihe su roba koja se nalazi u skladištima firmi. To su materijali koji se koriste da bi olakšali proizvodnju ili zadovoljili potražnju potrošača, a sastoje se od sirovina, nedovršene proizvodnje i gotovih proizvoda.

U prvom dijelu seminarskog definisan je pojam zaliha, njihova funkcija, i značaj. Takođe je navedena podjela zaliha na osnovu različitih kriterija. Pošto su zalihe veoma značajne za trgovinska preduzeća, pojašnjeni su i načini vođenja zaliha u takvim preduzećima. Zalihe su jedna su od najvećih stavki u tekućoj imovini trgovine na malo ili preduzeća koje se bavi veleprodajom zalihe trgovinske robe. Prodaja ove trgovinske robe glavni je izvor prihoda. U trgovinskoj kompaniji, zalihe se sastoje od robe koja se drži za prodaju kupcima.

Pošto držanje zaliha zahtijeva novčana ulaganja i stvara određene troškove, u drugom dijelu ovog rada objašnjeno je sa kojim troškovima se preduzeća susreću sa posebnim osvrtom na trgovinska preduzeća. Obično se ti troškovi klasifikuju na troškove držanja zaliha, troškove nabavljanja zaliha, i troškove nedostatka zaliha.

Treći dio seminarskog rada odnosi se proces upravljanja zalihama. Temeljna misija upravljanja zalihama je da one budu što manje, ali uvijek dovoljne za podmirenje potreba kupaca, potrošača, korisnika, tj. da se osigura optimalni nivo zaliha. Optimalna zaliha je količina proizvoda na zalihi koja će trgovini izazvati najniže ukupne troškove držanja zaliha, a neće dovoditi u pitanje kontinuitet poslovnog procesa. Pošto različiti tipovi zaliha zahtijevaju i različit pristut pri upravljanju, navedene su i različite medote upravljanja zalihama.

Nadalje su spomenuta i mjerila efikasnosti menadžmenta zaliha. Koeficijent obrta zaliha i broj dana vezivanja zaliha su vjerovatno najrasprostranjeniji pokazatelji efikasnosti, odnosno uspješnosti korišćenja zaliha. Koeficijent obrta zaliha pokazuje broj obrta zaliha u toku obračunskog perioda, a broj dana vezivanja zaliha pokazuje prosječan broj dana zadržavanja zaliha na skladištu.

U posljednjem dijelu seminarskog rada nalazi se zaključak, u kome je sumirana tema koja je obrađena i ukazano na neke ključne teze ovog rada, te navedena literatura koja je korištena.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Menadžment

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari