Odlomak

1.     UVOD

Suvremeno organizacijsko poslovanje odvija se u vrlo složenim i dinamičnim uvjetima u kojima je konflikt gotovo svakodnevna pojava. U organizaciji djeluje mnoštvo različitih pojedinaca čiji je rad organiziran u jedinice i grupe različitih veličina, djelatnosti i funkcija.

Svaka promjena u organizaciji mijenja dosadašnje organizacijsko stanje, dosadašnju ravnotežu te pogoduje stvaranju klime za veće ili manje konflikte. Opasnost od konflikata je stalno prisutna isto kao što su i organizacijske promjene normalna pojava u poslovanju. Ako provodimo organizacijske promjene u poslovanju koje nisu uvijek po volji zaposlenika , doći će do napetosti u međuljudskim odnosima što će rezultirati konfliktom.

Znači, da bi menadžer koji dovodi do promjena u organizacijskoj strukturi morao  moći predvidjeti moguće ne zadovoljstvo koje bi moglo dovesti do konflikta. No, nije uvijek tako, što znači da će i samo upravljanje i rješavanje konflikta biti teže.

Organizacija djeluje u okruženju poslovnih partnera, konkurencije, medija i potrošača te poprima globalne karakteristike. Zamislimo li tako složenu komunikacijsku mrežu i poslovanje u kojem su ciljevi i interesi pojedinaca  često nekompatibilni, ne moguće je ne priznati konflikt kao bitan segment organizacijskog ponašanja i života uopće. Znači na temelju gore navedneog  raste i važnost vještina i sposobnosti menadžera da se s konfliktima suočavaju, pozitivno ih usmjeravaju, odnosno da sa njima vješto upravljaju. Pomoćna hipoteza 1: Novim spoznajama o važnosti konfilata za bolje poslovanje kako pojedinca tako i poduzeća moguće je definirati konflikt kao važan čimbenik u poslovanju poduzeća. Pomoćna hipoteza 2: Temeljem navedenih spoznaja moguće je predložiti prihvatljive i ne prihvatljive konflikte. Pomoćna hipoteza 3: Novim spoznajama može se odrediti najprikladniji način riješavanja konflikta u organizacijskoj strukturi poduzeća.

Cilj ovog rada je analiza i prepoznavanje konflikata u organizaciji, uzroke njihovog nastanka, njihove pozitivne i negativne efekte te ustanoviti kako oni utječu na pojedince i organizaciju, s naglaskom na težini da konflikt može biti kreativan, oslobađajuć i koristan. Cilj je pritom i ukazati na značaj upravljanja konfliktima koje će reducirati sve nepotrebne sukobe u organizaciji, a istovremeno poticati konstruktivne konfliktne situacije koje će poboljšati individualnu performansu pojedinaca te samim time i organizacijske cjeline. Činjenica da se konflikti ističu kao iznimno važni organizacijski čimbenici, za koje se smatra da će u budućnosti biti ključ za uspjeh organizacije, dovoljan je motiv za proučavanje stručne literature i izradu diplomskog rada.

Pri istraživanju i formuliranju rezultata istraživanja korištene su u odgovarajućoj kombinaciji sljedeće znanstvene metode: induktivne i deduktivne metode, metode klasifikacije, statističke metode, metoda deskripcije, metoda ispitivanja i metoda studija slučaja, metoda anketiranja zaposlenika poduzeća, matematička metoda.

Rad je sadržajno podjeljen na pet poglavlja. Nakon prvog uvodnog poglavlja u kojem se piše o konfliktima zaposlenika u organizacijskoj strukturi poduzeća Kvartar d.o.o., naslov drugog dijela rada je „Konflikti”. U tome dijelu rada definira se pojam, vrste, proces i razlozi stvaranja konflikta. „Upravljanje i riješavanje konflikata“ naslov je trećeg dijela rada. U tom dijelu govori se koji su načini i oblici riješavanja konflikata  te se ističe da je  komunikacija  bitan faktor u riješavanju konflikta te kao kako izbjeći konflikte i poboljšati komunikaciju. U četvrtom dijelu rada s naslovom “Konflikt u poduzeću Kvartar d.o.o.“ iznesen je proces nastanka konflikta, koji su pozitivni i negativni efekti konflikta. Isto tako, obrazloženo je  mišljenje unapređenja i poboljšanja riješavanja konflikata u  poslovanju. U posljednjem dijelu sastavljen je zaključak u kojem se iznosi mišljenje o cjelokupnom radu.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ekonomija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari