Odlomak

1. UVOD
Menadžment lanca snabdjevanja predstavlja proširenje koncepta logistike sa optimizacije logističkih procesa u jednoj kompaniji, na optimizaciju procesa između svih kompanija koje učestvuju u kreiranju i dostavljanju određenog proizvoda do potrošača. To je optimizacija finansijskih, robnih i informacionih tokova između učesnika u lancu. Bitna je dugotrajna saradnja partnera, dok logistika predstavlja kratkoročnu saradnju i često odgovarajuće, traženo ponašanje.
U distributivnom lancu nije dovoljno mjeriti samo visinu ostvarene prodaje, već se moraju uključiti i druga mejrila uspjeha kao što su zadovoljstvo kupaca, doprinos profitu preduzeća, učešće kupaca (procenat od prodaje čitave kategorije proizvoda) i retenciona stopa.
2. IZVORI SNABDIJEVANJA I ODGOVORNOST ZA NABAVKU
Farmaceut uvijek djeluje u smijeru zaštite interesa građana. Ne nabavlja, ne izdaje, ne prodaje bilo koji proizvod ako i malo sumnja u kvalitet, bezbjednost ili efikasnost tog proizvoda. Proizvodi koji se stavljaju u promet moraju imati odgovarajuće dozvole zavisno od vrste proizvoda, a nabavljaju se od proizvođača koji imaju dozvolu za promet lijekovima, medicinskim sredstvima i drugim proizvodima, a posluju u skladu sa smernicama dobre distributivne prakse. Ukoliko se nabavka vrši iz druge apoteke, treba osigurati da je proizvod neotvoren i u originalnom pakovanju, sa odgovarajućim rokom upotrebe, bez sumnje u ispravnost proizvoda. Potrebno je voditi evidenciju ovako nabavljenih proizvoda. Nabavka, izdavanje i prodaja lijekova i medicinskih sredstava koji nemaju dozvolu za stavljanje u promet nije dozvoljena osim ukoliko je to u skladu sa specifičnim slučajevima predviđenim u zakonskim propisima. Svaki slučaj sumnje u ponudu lažnog lijeka ili već nabavljenog lažnog lijeka treba odmah prijaviti Ministarstvu zdravlja, u skladu sa Pravilnikom o načinu kontrole kvaliteta lijekova i medicinskih sredstava, a takav lijek odmah izdvojiti i povući iz dalje prodaje tj. snabdevanja.

Farmaceut ima profesionalnu odgovornost da vrši kontrolu nad svim proizvodima koji se nabavljaju, izdaju i prodaju – treba obratiti pažnju na označavanje, uputstvo za pacijenta, izgled proizvoda (da nema vidljivih oštećenja pakovanja), porijeklo, kao i na sve segmente u lancu snabdijevanja (posebno obratiti pažnju na poštovanje »hladnog lanca«). Falsifikovanje lijekova podrazumijeva namjerno pogrešno obilježavanje lijeka ili sastojaka koji se koriste u proizvodnji lijeka, tj. namerno pogrešno navođenje naziva, identiteta ili mjesta proizvodnje i drugih podataka. Farmaceut redovno vrši analize potrošnje ljekova i medicinskih sredstava i po mogućnosti farmakoekonomske analize. Ovi podaci se porede sa različitim podacima, npr. o broju pacijenata, najčešćim dijagnozama, dužinom ležanja u bolnici i sl. Na osnovu potrošnje u prethodnom periodu i sagledavanja učestalosti određenih oboljenja prave se planovi nabavke za naredni period.

Slijedljivost robe u lancu snabdijevanja postaje sve značajnija za farmaceutsku industriju, jer se povećana količina robe distribuira širom svijeta povećavajući mogućnost zloupotreba, falsifikovanja i nelegalne trgovine. Upravo ovaj lanac praćenja podataka o kvalitetu u današnje vreme dobija zasluženu pažnju i postaje zakonska obaveza, pogotovo u farmaceutskoj industriji. Ustanovljavanje i uvođenje slijedljivosti je interes svakog proizvođača jer se na taj način povećava kvalitet poslovanja i pruža dodatna sigurnost tržištu i krajnjem kupcu. Potrebe tržišta su sve zahtjevnije, a visoki standardi koji se nameću u farmaceutskoj industriji diktiraju uspešnoj kompaniji da stalno radi na unaprjeđenju sistema upravljanja kvalitetom.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Farmacija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari