Odlomak

Virtual LAN (IEEE 802.1: 802.1Q) predstavlja proširenje računarske mreže (LAN, WAN) upotrebom javne telekomunikacione infrastrukture (npr. Interneta), a privatnost se osigurava upotrebom protokola tuneliranja i odgovarajućih sigurnosnih procedura. Virtual LAN se ostvaruje u trenutku kad se jedan udaljeni korisnik ili deo mreže uspešno spoji na matični deo mreže i ostvari sigurni komunikacioni kanal na javnom komunikacionom kanalu, upotrebom neke od enkripcionih metoda. Uz pomoć Virtual LAN -a LAN ili WAN mreža više nema ograničenja, tj. može se širiti po potrebi na bilo koji deo sveta.

Da bi smo objasnili šta je Virtualni LAN prvo moramo znati neke osnove o LAN-u. Lokalna mreža (Local Area Network – LAN) je komunikaciona mreža koja međusobno povezuje raznovrsne krajnje uređaje (Data Terminal Equipment – DTE) unutar ograničenog područja i omogućuje razmenu informacija između tih uređaja. Za krajnje uređaje kao što su personalni racunari, laptop racunari i radne stanice, obično se koristi generički naziv stanica. LAN možemo generalno definisati kao broadcast domen. Pod tim se misli da ako neki računar pošalje brodcast podatke preko svojeg LAN-a, primi će ih svaki računar koji je priključen na isti LAN. Ti podaci se sprečavaju da pređu u drugi brodcast domen pomoću uređaja zvanog router (gateway).
Organizovanje brodcast domena zavisi od fizičke blizine ili daljine pojedinih računara u mreži. Za izgradnju LAN mreže obično se koriste repeter-i. Oni prosleđuju bilo kakve dolazne podatke kroz mrežu, ali ako dva računara u isto vrijeme pošalju podatke kroz medij, doći će do kolizije i svi podati će biti izgubljeni. Kada se desi kolizija, repeteri će je proslediti kroz mrežu. Ti podaci će se morati ponovo poslati za neki slučajno odabran vremenski interval.

 

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Informacione tehnologije

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari