Odlomak

1.1 Uvod u WAN
1.1.1 Definicija WAN mreže
Najednostavnijji način podjele računalnih mreža je u dvije osnovne grupe:

  •  LAN mreže (engl. Local Area Networks) i
  •  WAN mreže (engl. Wide Area Networks).

Najednostavnija definicija LAN i WAN mreža je da LAN mreže povezuju računala, pisače i druge ureĎaje unutar ograničenog područja poput zgrada ili izmeĎu zgrada, a WAN mreže se prostiru na većim geografskim udaljenostima. Ako se želi pomoću WAN veza povezati više geografski udaljenih lokacija iste ili različitih organizacija te pristupiti geografski udaljenim korisnicima ili servisima, potrebno je koristiti usluge davatelja najma WAN infrastrukture koji imaju mrežnu infrastrukturu potrebnu za povezivanje udaljenih lokacija. Svaki davatelj usluga ima administrativni nadzor nad svojom infrastrukturom za povezivanje. Krajnji korisnik usluge nema nikakvu obavezu, dapače, nije u mogućnosti voditi brigu o WAN infrastrukturi.
Temelj većine današnjih LAN mreža je Ethernet standard. Kod WAN mreža situacija je nešto drugačija. U uporabi je više WAN tehnologija i protokola. Razlog tome leži ponajviše u činjenici da se ove tehnologije neprestano razvijaju i da bi bilo gotovo nemoguće, a i financijski neopravdano zamijeniti sve svaki put kada stigne novija i bolja tehnologija. Te se izmjene dogaĎaju postupno. Primjeri nekih od WAN tehnologija jesu DSL, Frame Relay i ATM. Pojavom sve većih brzina Etherneta (1Gbps i 10Gbps) te mogućnošću ostvarivanja Ethernet veza pomoću optičkog kabela koji omogućuje povezivanje na veće udaljenosti, Ethernet se kao standard počeo širiti i ušao je u područje WAN mreža.

Možemo zaključiti da su tri osnovne značajke WAN mreža:

  •  WAN povezuje ureĎaje koji se nalaze na većim geografskim udaljenostima;
  •  WAN za povezivanje udaljenih lokacija najčešće koristi davatelje usluga s različitom infrastrukturom kao što su: telefonske kompanije, kablovske mreže, satelitski sustavi i davatelji internetskih usluga (engl. ISP – Internet Service Providers);
  •  WAN koristi veze različitih tipova za povezivanje udaljenih lokacij

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Informacione tehnologije

Više u Skripte

Komentari