Zemljiste – klasifikacija i fizicko hemijske osobine
1. UVOD
Nauka o zemljištu (pedologija) izučava razvoj, sastav, građu, obrazovanje i osnovne osobine zemljišta. Prikupljeni podaci se koriste za osnovnu klasifikaciju zemljišta po određenom tipu klasifikacije kao i za izradu geografskih karata rasprostranjenosti različitih zeljišta.
Zemljište može da se definiše na razne načine, a najčešće se definiše kao „gornji sloj Zemljine kore koji je obrazovan od mineralnih čestica, organskih materija, vode, vazduha i živih organizama“ (European Commission, 2006).
Istorijski razvoj poznavanja zemljišta u pojedinim vremenskim razdobljima odrazio se i na klasifikaciju zemljišta i otuda se izdvaja nekoliko faza –
• Faza empirijske podele zemljišta – zasniva se na osnovu iskustvenih saznanja o osnovnim svojstvima zemljišta (mehanički sastav, boja, humus…). Tako je na primer poznata kineska klasifikacija koja je nastala pre 4.000 godina, zatim razne podele u Antičkoj Grčkoj i Starom Rimu prema pogodnosti zemljišta za pojedine kulture
• Geološka faza podele zeljišta – vezana je za sredinu XIX veka kada se zemljište smatralo kao specifični površinski sloj litosfere to jest kao statična smeša proizvoda raspadanja stena, minerala i organskih ostataka različite ekološke vrednosti
• Agrohemijska faza podele zemljišta – vezana je za pojavu kapitalizma to jest za interes intenzivnijeg korišćenja zemljišta a s tim i opadanja njegove plodnosti
• Genetska faza razvoja klasifikacije zemljišta – vezana je za V. V. Dokučajeva koji je utemeljio savremenu genetsku pedologije, to jest da je zemljište proizvod pedo-genetskih faktora i da je dinamična tvorevina podložna evolucionim promenama tokom vremena. Genetski pravac se brzo proširio i opšte je usvojen, šta više i ruski narodni nazivi za pojedine tipove zemljišta su korišćeni u međunarodnoj nomenklaturi.
• Savremena faza podele zemljišta – pruža mogućnosti za razvoj numeričkih klasifikacija na osnovu matematički utvrđene srodnosti pojedinih klasa zemljišta.
Nauka o zemljištu (pedologija) kao i sve prirodne nauke ima deo koji se odnosi na klasifikaciju materije kojom se određena nauka bavi, a u ovom slučaju je to zemljište.
Cilj klasifikacije u pedologiji je da se mnoštvo raznovrsnih zemljišta, koja se javljaju u prirodi, razvrstaju prema određenim zajedničkim svojstvima kao usvojenim kriterijumima u grupe različitog nivoa: red, klasa, tip, podtip.
Više u Hemija
Kiseonik
- Hemija
- UNIVERZITET DONJA GORICA - Fakultet za prehrambenu tehnologiju, bezbjednost hrane i ekologiju u Podgorici · Bar
- 7 stranica
Eugenol i njegovi bioaktivni derivati
- Organska hemija 2
- UNIVERZITET U SARAJEVU Farmaceutski fakultet · Sarajevo
- 23 stranica
Vitamini rastvorljivi u lipidima
- farmakologija
- Visoka zdravstvena škola strukovnih studija · Beograd
- 14 stranica
Više u Seminarski radovi
Cloud-orijentisani servisi i usluge
- Informacione tehnologije
- Beogradska poslovna škola Visoka škola strukovnih studija
- 14 stranica
Akcionarsko društvo
- Bankarstvo
- ALFA UNIVERZITET - Fakultet za ekonomiju i političke nauke · Beograd
- 14 stranica
Teorijske osnove fizičkog vaspitanja
- Teorija Fizickog SPorta
- 8 stranica
Više u Skripte
Cloud-orijentisani servisi i usluge
- Informacione tehnologije
- Beogradska poslovna škola Visoka škola strukovnih studija
- 14 stranica
Kriminologija skripta
- kriminologija
- 46 stranica
Mehanika – dinamika II, gravitacija, elastičnost i statika
- Fizika
- 16 stranica
Više u Zaštita životne sredine
Sakupljanje i odlaganje medicinskog otpada
- УПРАВЉАЊЕ МЕДИЦИНСКИМ ОТПАДОМ
- UNIVERZITET U BEOGRADU - Medicinski fakultet · Beograd
- 11 stranica
Strategija održivog razvoja Srbije
- ostalo
- 23 stranica
Zbrinjavanje ambalaže kao otpad
- Ekologija
- Visoka tehnička mašinska škola strukovnih studija u Trstenicku · Trstenik
- 17 stranica