Odlomak

U ovom seminarskom radu pozabavćemo se uslovima života i rada u Kini, upoređivati važne statističke podatke sa našom zemljom, kao i sa par vodećih svetskih zemalja, razmatrati iskustva drugih ljudi i na kraju pokušati da damo odgovor na pitanje: da li je život u Kini prihvatljiv i prilagodljiv za naše državljane, kao i za državljane iz drugih krajeva sveta.
Kina je unitarna i socijalistička republika u istočnoj Aziji i najnaseljenija država na svetu sa oko 1,428 milijarde stanovnika. Zauzima površinu od oko 9,6 miliona km2 i po površini je treća država na svetu. Kina se pojavila kao jedna od prvih svetskih civilizacija. Glavni grad Kine je Peking a ipak dva najveća grada su Šangaj i Čungink.
Službeni jezik je kineski a ostali jezici koji su u upotrebi su: mongolski, ujgurski, tibetski,…
Trenutno političko uređenje ove države je unitarna marksistično – lenjinistička jednostranačka socijalistička republika od 1. Oktobra 1949. godine.
Predeo Kine je prostran i raznolik, prostire se od pustinja na suvom severu do suptropskih šuma na vlažnom jugu. Planine Himalaji, Pjamir, Tjen Šan odvajaju Kinu od većeg dela južne i srednje Azije. Reljef Kine karakterističan je po tome što se oko tri četvrtine njene teritorije nalazi na nadmorskoj visini od preko 1000 metara. Prirodna bogatstva Kine su: velike površine plodnog zemljišta, bogatstva mora i ogromno rudno blago, kao i značajan hidroenergetski potencijal reka.

Kina se najvećim delom nalazi u umerenoj klimatskoj zoni pod uticajem monsuna. Od septembra/oktobra, pa do marta/aprila duvaju vetrovi iz pravca Sibira i Mongolije. Što se ide južnije, njihova snaga je manja. Izazivaju suvu i hladnu zimu i dovode do velikih temperaturnih razlika u odnosu na jug zemlje, što iznosi oko 40 stepeni celzijusa. Leti monsun duva sa okeana donoseći topao, vlažan vazduh i kiše.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Više u Sociologija

Komentari