Odlomak

Adaptacija, rekonstrukcija i dogradnja hotela „Fontana“ u Bratuncu

UVOD
Bratunac je grad i sjedište istoimene opštine u sjeveroistočnoj Bosni i Hercegovini i prostire se na površini od . Opština graniči s opštinama Zvornik, Srebrenica, Milići i Vlasenica, a rijekom Drinom u dužini od 68 km graniči sa Srbijom. U opštini postoji 15 mjesnih zajednica sa ukupno 20.800 stanovnika.

Analizama radjenim od strane domaćih i međunarodnih stručnjaka, sektor turizma je zajedno sa sektorom drvene industrije i poljoprivrede je jedan od tri najperspektivnija sektora u Republici Srpskoj. Navedeni sektori imaju potencijal za kvalitativan i kvantitativan rast, mogu imati vodeću ulogu u smanjivanju nezaposlenosti, i u budućnosti mogu biti konkurentni na evropskom i svjetskom tržištu. Neobičan spektar prirodnih, kulturnih i istorijskih znamenitosti, zajedno sa geografskom pristupačnošću zemlje, pružaju velike mogućnosti za privlačenje domaćih i stranih posjetilaca.

Dolasci stranih turista su se udvostručili od 2008 godine pa do danas (2008. godine, Republiku Srpsku je posjetilo ukupno 241.145 turista, koji su ostvarili 625.842 noćenja, dok je u 2011 godine, ovaj broj uduplan).

Opština Bratunac smještena je u istočnom dijelu Bosne i Hercegovine i Republike Srpske. Rasprostire se na površini od 293 km i to između susjednih opština: Srebrenice, na jugozapadu i Milića, na sjeverozapadu i Zvornika, na sjeveru. Lijeva obala rijeke Drine, u dužini od 68 km, predstavlja prirodnu granicu Bratunca sa susjednom Republikom Srbijom (opštine Ljubovija i Bajina Bašta). Zemljište uz rijeku Drinu, kao ravničarski pojas obuhvata 30% ukupne teritorije opštine.

Gradsko jezgro Bratunca udaljeno je 3 km od graničnog prelaza ka Republici Srbiji, a 140 km od Sarajeva, 100 km od Tuzle i 210 km od Beograda. Grad Bratunac, kroz koji protiču rječice Križevica i Glogovačka rijeka, smješten je u ravničarskom pojasu opštine, na nadmorskoj visini od 180 m.

Cjelokupna teritorija opštine nalazi se u pojasu umjereno kontinentalne klime, s velikim ravničarskim pojasom uz lijevu obalu Drine, gdje je nadmorska visina 174 m, na koji se nastavlja ka unutrašnjosti opštine brdski pojas (70% cjelokupne površine opštine), nadmorske visine od 300 do772 m.

Opština Bratunac, posjeduje izuzetne prirodne potencijale koji se mogu staviti u službu prodaje usluga u turizmu. Pošto se nalazi na obali jedne od najljepših evropskih rijeka, rijeke Drine, Bratunac posjeduje veliki potencijal u razvoju sportskog, lovnog i ribolovnog turizma. Turizam, nije moguće razviti bez adekvatnih smještajnih kapaciteta. Upravo je to ono što opštini Bratunac trenutno najviše nedostaje. Nadalje, regija Birač i opština Bratunac, raspolažu sa društvenim resursima, prije svega vjerskim, banjskim, etnosocijalnim, kulturno-istorijskim, koji su neophodni za razvoj turizma.

Hotel „Fontana“ se nalazi u samom centru opštine Bratunac. Sagrađen je 1974. Godine, i poslovao je u okviru hotelsko-ugostiteljskog preduzeća „Podrinje“ Bratunac. Sadašnji vlasnik je hotel kupio putem stečajnog postupka u decembru 2011. godine. Objekat je prije svega namjenjen pružaju usluga u ugostiteljstvu. To se odnosi na usluge, restorana, prenoćišta i keteringa (dostava hrane na udaljeno mjesto). Osnivač i vlasnik hotela je Đurković Radivoje a direktor je Đurković Biljana. D.o.o. „Fontana Toours“ u čijem sastavu je hotel, poseban akcenat će stavljati na razvoj turističke ponude kako same opštine Bratunac tako i regije Birač.

Cilj projekta je da se izvrši detaljna rekonstrukcija i adaptacija hotela, što treba da doprinese podizanju ugostiteljskih usluga, širokog asortimana, na visok nivou, u trendu sa standardima Evropske Unije, poboljšanju izgleda centra grada Bratunac i unapređenju sektora turizma regije Birač.

Ukupno predviđena vrijednost investicionih sredstava iznosi 1.500.000KM, od čega investitor iz kreditnih sredstava obezbjeđuje 1.200.000KM, a ostalo iz vlastitih sredstava.

Sadašnja vrijednost hotela, po procjeni ovlaštenog sudskog vještaka, iznosi 2.400.000KM.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ekonomija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari