Odlomak

1.    Uvod
Bitka za Staljingrad (23. Augusta 1942. – 2. Februara 1943.)  bila je jedna od najvećih bitaka u Drugom svjetskom ratu i jedna od najkrvavijih u ljudskoj historiji. Smatra se da je ova bitka bila psihološka prekretnica rata, Staljingrad je ujedno bio i krajnja tačka prodora njemačkog Wehrmachta  u dubinu teritorija Sovjetskog Saveza. Bitka se vodila na području Staljingrada (danas Volgograd) , a sastojala se od njemačke opsade južnog dijela grada, bitke unutar grada i sovjetske protuaofanzive u kojoj su uništene ili zarobljene preostale snage Sila osovine na tom području. Sile osovine su u ovoj bitki izgubile oko četvrtine ukupnog ljudstva na istočnom bojištu i od tog se gubitka nisu nikada uspjele oporaviti. Za Sovjete, pobjeda kod Staljingrada značila je početak oslobađanja domovine i prvi korak ka pobjedi nad nacističkom Njemačkom

•    Dana 22. juna.1941. Sile osovine otpočele su invaziju na Sovjetski Savez, brzo napredujući u dubinu sovjetskog teritorija. Trpeći tijekom ljeta i jeseni višestruke poraze, u decembru Crvena armija u Bitki za Moskvu pokreće snažnu protuofanzivu i uspješno odbacuje njemačke snage od prilaza Moskvi.
U proljeće 1942. Nijemci stabiliziraju istočno ratište na liniji koja se proteže od Lenjingrada na sjeveru do Rostova na jugu. Na toj liniji bilo je i mjesta, gdje su ih Sovjeti uspjeli potisnuti (primjerice, sjeveroistočno od Moskve i južno od Harkova), no to nije bila ozbiljnija prijetnja za Nijemce, koji na jugu kontroliraju veći dio Ukrajine i glavninu Krima, dok je u sovjetskim rukama i dalje bio Sevastopolj i mali dio poluotoka Kerč.

2.    Drugi svijetski rat (općenito)

Drugi svjetski rat (1. Septembra.1939. – 2.Septembra.1945.) međunarodni je sukob koji je izbio 21 godinu nakon Prvog svjetskog rata. Vođen je na tri kontinenta i na svim svjetskim oceanima, a u njemu su sudjelovale gotovo sve države koje su tada postojale.
Nakon što su Paktom Ribbentrop-Molotov  i njegovim tajnim protokolom od 23. augusta.1939. godine dogovorili HitlerovaNjemačka i Sovjetski Savez podjelu Istočne Europe.
Dana 01. septembra.1939.godine Njemačka napada Poljsku; te se taj dan uzima kao početak 2. svjetskog rata.
U maju i junu 1940. godine Njemačka vojno slama Nizozemsku, Belgiju i Francusku.
•    Nakon pobjede nad Francuskom, Njemačka u zračnoj Bitki za Britaniju 1940. godine ne uspijeva ostvariti zračnu nadmoć potrebnu za invaziju na Britaniju; na moru, Britanska mornarica potvrđuje svoju superiornost.
U Aprilskom ratu  1941. godine, Njemačka uz pomoć Italije i Mađarske okupira područje Kraljevine Jugoslavije, te odmah potom pokorava i Grčku.
Dana 22.  juna.1941. godine Hitlerova Njemačka iznanadno napada svog dotadašnjeg saveznika Sovjetski Savez. Staljin je posve iznenađen ovim potezom te njemačke snage u narednim mjesecima uspijevaju doći pred vrata Moskve. Otprilike u isto vrijeme fašistička Italija doživljava neuspjeh u invaziji Egipta.
Krajem 1941. nakon japanskog napada na Pearl Harbor  Sjedinjene Američke Države se uključuju u rat .
•    Početkom 1943.godine Sile Osovine trpe velike poraze. Italija je iste godine prisiljena na kapitulaciju, sovjetske snage su na istočnom ratištu krenule u protunapad, a napredovanje japanskih snaga na Tihom oceanu je zaustavljeno.Godine 1944. zapadni Saveznici su se na Dan D iskrcali u Europi, polako privodeći rat kraju. Rat je okončan 1945. kapitulacijom Njemačke i Japana.
Procjenjuje se da broj stradalih ljudi u 2. svjetskom ratu iznosi nešto manje od 55 miliona, što ga čini jednom od najvećih svjetskih katastrofa.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Istorija

Više u Maturski Radovi

Više u Skripte

Komentari