Odlomak

Datoteke
Skladišta memorije
Sva skladišta podataka u računaru se mogu podeliti na primarna i sekundarna, a njihova uloga je privremeno ili dugotrajno čuvanje podataka.
Primarno skladištenje često nazivamo i radna memorija. Radna memorija je jedino skladište direktno dostupno procesoru. Procesor čita i izvršava instrukcije smeštene u memoriji u kojoj su takođe smešteni i svi podaci sa kojima se operiše. Kao primarno skladište podataka današnji računari najčešće koriste takozvanu RAM memoriju.Da bi bilo moguće izvršavanje bilo kog programa, bez obzira u kom programskom jeziku je napisan, neophodno je da se on u celini ili bar delimično nalazi u primarnoj memoriji računara.
Sekundarna skladišta ne omogućavaju direktan pristup procesoru, već se njima pristupa podsredstvom primarne memorije.Ona ne zahtevaju konstantno napajanje električnom energijom kako bi sačuvali podatke, pa podaci na njima ostaju očuvani i nakon završetka izvršavanja programa ili isključivanja računara.

Organizacija podataka na sekundarnim skladištima
U sekundarnim skladištima podaci su organizovani po datotekama ili fajlovima.
Datoteka podrazumeva određeni memorijski prostor na sekundarnom skladištu podataka u kome može biti smeštena jedna ili više istorodnih ili raznorodnih informacija. Svaka datoteka na disku mora imati naziv, koji se najčešće sastoji od imena i nastavka (ekstenzije), razdvojenih tačkom. Ekstenzija fajla najčešće označava vrstu i format podataka koji su smešteni u tom fajlu.Npr. , fajl Proba.txtima ime Probai ekstenziju txtkoja označava da se radi o tekstualnoj datoteci.Kako bi se olakšalo korišćenje podataka na disku, fajlovi su najčešće organizovani po direktorijumima ili folderima. Direktorijumi omogućavaju lakše snalaženje pri radu sa velikim brojem fajlova, jer su na taj način fajlovi grupisani u logičke celine. Naziv fajla unutar jednog direktorijuma mora biti jedinstven, to omogućava da dva fajla u različitim direktorijumima imaju isti naziv, a da bismo znali sa kojim od ova dva fajla radimo, moramo da navedemo kompletnu putanju kojom se dolazi do željenog fajla. Putanja podrazumeva spisak svih direktorijuma, počev od osnovnog pa sve do onog u kome se taj fajl nalazi, razdvojenih znakom .Na primer, ukoliko na diskuc: imamo direktorijumračunaripa unutar njega direktorijum Predavanjai u njemu fajl Proba.txt, onda bi pun naziv fajla bio: c:RačunariPredavanjaproba.txt.

PRISTUP PODACIMA
Prema načinu pristupanja podacima smeštenim u datotekama, datoteke možemo podeliti na datoteke sa sekvencijalnimi direktnimpristupom.Kod sekvencionalnih datoteka čitanje podataka je moguće samo onim redom kojim su upisivani. U slučaju datoteka sa direktnim pristupom moguće je pročitati određeni podatak tako što mu se pristupa direktno, navođenjem njegove pozicije u datoteci.U zavisnosti od vrste datoteke koja se koristi, programski jezikPascal omogućava korišćenje datoteka i sa sekvencijalnim i sa direktnim pristupom.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Informacione tehnologije

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari