Odlomak

1. EKONOMIKA PREDUZEĆA KAO NAUKA

1. Navedite podjelu ekonomskih nauka po P. Samuelsonu!
Ekonomska nauka po P. Samuelsonu dijeli se na: mikroekonomiju (proučava ponašanje pojedinih dijelova privrede kakvi su preduzeće, pojedini sektori ili porodice – pojedinci) i makroekonomija (proučava funkcionisanje privrede kao cjeline).

2. Definišite proces privređivanja!

Proces privređivanja od ranijih početaka svog razvoja, obavljaju ljudi u većim ili manjim zajednicama koje se formiraju kao njihove organizacije, sa podjelom rada i drugim karakteristikama kolektivnog života kojima se postiže racionalnije korištenje proizvodnih mogućnosti i povoljnije zadovoljenje potreba.
Proces privređivanja kao svrsishodna djelatnost čovjeka predstavlja uslov opstanka i razvoja ljudske zajednice. Privređivanje se sastoji u pribavljanju materijalnih dobara radi zadovoljavanja ljudskih potreba.

3. Koji je osnovni ekonomski zakon?

Osnovni ekonomski zakon je zakon vrijednosti – određena ekonomska vrijednost mora biti veća od vrijednosti uloženih u njegovo stvaranje. Drugim riječima, ostvariti rezultat s minimalnim ulaganjem rada u proizvodnju te maksimizirati profit.

4. Koji su objektivni faktori koji utiču na poslovanje preduzeća?

Objektivni faktori se ispoljavaju kao dejstvo na materijalno organizacioni sistem iz okruženja – društveni faktori ili kao dejstvo unutar samog sistema – tehnički i prirodni faktori. Znači, objektivni faktori koji utiču na poslovanje preduzeća su: društveni, tehnički i prirodni faktori.

5. Objasnite subjektivne faktore koji utiču na poslovanje preduzeća!

Dejstvo subjektivnih faktora ispoljava se u vidu odstupanja od tehničkih uslova proizvodnje – neiskorištena raspoloživa radna snaga ili u vidu odstupanja od društvenih mogućnosti koje konkretnoj organizaciji pruži njeno okruženje – miskoekonomski sistem i ostali elementi društveno-ekonomskog sistema.
Subjektivni faktori se ispoljavaju kao slabosti u organizovanju procesa reprodukcije ili u pojedinih njegovih faza, a izražene su sa nedovoljnim korištenjem raspoloživih objektivnih uslova privređivanja.

6. Definišite pojam preduzeća!

Preduzeće je pravna osoba koja obavlja privrednu djelatnost radi sticanja dobiti. Odnosno, preduzeće je ekonomski sistem u kojem se obavljaju pojedini segmenti ciklusa reprodukcije na bazi društvene podjele rada.

7. Koji su osnovni razlozi formiranja i postojanja preduzeća?

Osnovni razlozi formiranja i postojanja preduzeća su:
• Da se iskoristi ekonomija masovne proizvodnje,
• Da se prikupi kapital iz profita ili se lakše pozajmljuje na finansijskom tržištu od banaka,
• Da se organizuje proizvodni proces što se osigurava pomoću menadžmenta,
• Da preduzeće usklađuje složeni proizvodni proces,
• Da se obezbjedi kontinuitet reprodukcije.

8. Koje vrste preduzeća postoje u našoj privredi (prema pravnom obliku)?

To su: dioničko društvo, društvo sa ograničenom odgovornošću, komanditno društvo i društvo sa neograničenom odgovornošću.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

  • 28 stranica
  • Ekonomika preduzeća Adil Trgo
  • Školska godina: Adil Trgo
  • Skripte, Ekonomija
  • Bosna i Hercegovina,  Mostar,  UNIVERZITET DŽEMAL BIJEDIĆ U MOSTARU - Ekonomski fakultet  

Više u Ekonomija

Više u Skripte

Komentari