Odlomak

UVOD

Pravila ponašanja preduzeća se zasnivaju na zakonitostima procesa privređivanja. Ove zakonitosti se ispoljavaju u mogućnosti stvaranja veće proizvedene od utrošene vrednosti. Ovakve mogućnosti, pa stoga i zahtevi poslovanja preduzeća proističu iz sposobnosti radne snage da stvori veću vrednost od vrednosti potrebne za njeno reprodukovanje. Otuda se ekonomski principi poslovanja ispoljavaju u vidu težnje da se ostvari što bolji rezultat sa što manjim ulaganjima.
Ekonomski principi poslovanja su određene norme ili pravila koja se primenjuju u poslovanju i radu preduzeća i drugih ekonomskih subjekata, u svrhu racionalnog ostvarivanja njegovih ekonomskih ciljeva. Ekonomski uspešno poslovanje se ostvaruje onda kada se tim poslovanjem ostvaruju unapred postavljeni ekonomski ciljevi preduzeća. Stepen uspešnosti ostvarivanja ciljeva preduzeća izražava efikasnost njegovog poslovanja.
U osnovi ekonomske efikasnosti preduzeća je njegova težnja da svojom delatnošću ostvari maksimalni rezultat uz minimalna ulaganja potrebnih faktora materije, energije i vremena.
Ekonomski ciljevi i zadaci su deo ukupnih ciljeva i zadataka preduzeća. Efikasnost poslovanja preduzeća je upravo proporcionalna ostvarenim rezultatima. Veći rezultati podrazumevaju i veću efikasnost pod uslovom da su ulaganja za te rezultate ostala ista ili nisu povećana u većem obimu od obima rezultata.
Zbog nemogućnosti sintetičkog, zbirnog izraza efikasnosti poslovanja teorija i praksa ekonomije preduzeća afirmišu određene ekonomske principe poslovanja preduzeća. Najznačajniji principi su: produktivnost, ekonomičnost i rentabilnost.

 

 

 

PRODUKTIVNOST – pojam i značaj

Produktivnost predstavlja jedan od izraza kvaliteta ekonomije preduzeća. Produktivnost izražava efikasnost trošenja radne snage i podrazumeva da se sa što manjim utrošcima radne snage ostvaruje što veća količina proizvoda ili usluga. Dakle produktivnost je sposobnost da se proizvede odrđena količina proizvoda za određeno vreme uz normalnu intenzivnost faktora.

Produktivnost u širem smislu predstavljapovećanje proizvodnje i bogatstva jednog društva  sa postojećim radnim stanovništvom. Produktivnost je mera ukupne ekonomske efikasnosti, dobija se tako što se autputi dele inputima. Autputi predstavljaju proizvode ili usluge, a inputi raspoložive resurse.

Produktivnost u užem smislu usmerena je na produktivnost rada, odnosno prikazuje efikasnost tekućeg rada – da se sa štomanje utrošenog rada ostvare što bolji rezultati. To se može izraziti obrascem:

P=Q/L

Gde je P – produktivnost u datom period; Q – fizički obim proizvodnje; L – količina utrošaka rada.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ekonomija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari