Odlomak

S A Ž E T A K

Farmacija (od grčki φάρμακον = lijek) je nauka, koja se bavi pronalaženjem, oblikovanjem i pravljenjem lijekova, ljekovitih pripravaka te praćenjem i bilježenjem njihovih učinaka i negativnih efekata koje lijek izaziva. Podjelu farmacije je teško izvršiti, i onu koju smo mi prikazali, ne možemo uzeti kao konačnu. Ona se dijeli na mnogo područja i grana, a neke od njih su: opća farmacija, fizikalna farmacija, farmakognozija, farmakologija, farmaceutika, farmaceutska hemija, veterinarska hemija. “Trijada medicinske skrbi” je osnova za etičke odnosa farmaceut, liječnik, i bolesnik već stoljećima.
Činjenje dobrog,a izbjegavanje činjenja zla etičko je načelo (ili «etički princip») koje nas sa pratećim etičkim pravilima,a u sklopu neke etičke teorije usmjerava u društvenom ponašanju.
Moral određuje kako ljudsko djelovanje treba biti, a pripadnici zajednice prihvaćaju te principe kao dolične i podvrgavaju im se, na taj način regulišući međuljudske odnose. Moralna pravila nisu apsolutno važeća, već se razlikuju i vremenski i prostorno.

 

 

 

U V O D

Farmaceuti kao stručnjaci za lijekove su zdravstveni radnici koji pomažu ljudima da održavaju dobro zdravlje, pripremaju lijekove koji će sprječavati bolesti i omogućiti da te lijekove pravilno upotrebljavaju te odgovorno pruža farmakoterapiju radi poboljšanja kvaliteta života svakog pacijenta. Kao farmaceuti možemo birati između nekoliko sfera farmaceutskih nauka pomoću kojih ćemo obaviti svoju misiju. Traganje za istinom o sferi u kojoj ćemo dati svoj doprinos je određeno farmaceutskom etikom. Iznad sposobnosti rada, možda, se trebaju staviti prirodni, moralni i Božiji zakoni.
Veoma je važno da se definišu etički problemi i etičke dileme s kojima se najčešće susreću farmaceuti, ponajviše farmaceuti zaposleni u javnim apotekama s obzirom da kontakst sa svakim pacijentom kao pojedincem povećava moralne odgovornosti samog farmaceuta.
U svom svakodnevnom radu, farmaceuti javnih apoteka se susreću s brojnim etičkim izazovima.Etika se, u specifičnom kontekstu profesionalnog ponašanja, pojavljuje u posljednjih bar decenija kao važan aspekt u radu farmaceuta širom svijeta. Pokušaj da se nađe odgovor kako postupiti u situaciji kada to pitanje ima direktan uticaj na prava i dobrobit drugih ljudi, često je mnogo lakše u teoriji nego u praksi.
Četiri temeljna principa moderne medicinske etike su:

1. Dobročinstvo (beneficence)
2. neškodljivost (nonmaleficence),
3. samosvjesnost (autonomy)
4. pravednost (justice)

S obzitom da i medicina i farmacija pripadaju zdravstvenom području, temeljni principi moderne medicinske etike se mogu smatrati i kao principima moderne medicinske etike.
Činjenje dobrog a izbjegavanje činjenja zla etičko je načelo (ili «etički princip») koje nas sa pratećim etičkim pravilima a u sklopu neke etičke teorije usmjerava u društvenom ponašanju.

 

 

 

F A R M A C E U T S K E N A U K E

Farmacija (od grčki φάρμακον = lijek) je nauka, koja se bavi pronalaženjem, oblikovanjem i pravljenjem lijekova, ljekovitih pripravaka te praćenjem i bilježenjem njihovih učinaka i negativnih efekata koje lijek izaziva. Farmaceuti su osobe koje izrađuju lijekove, prema poznatom i određenom receptu, ali ih u isto vrijeme usavršavaju i otkrivaju nove. Zlatno doba farmacije je bio srednji vijek i renesansa, a na području balkana( prema podacima koje smo mi pronašli) farmacija se počela razvijati početkom 19 . stoljeća .
Nauka( lat. Scientia) je obimna i opsežna skupina infromacija o nekom subjektu. Danas su naučne metode standrad za nauku, a to uključuje pažljivo posmatranje, eksperiment, mjerenja, matematiku i ponavljanja.
Da bi se uzeo u razmatranje sa naučnog stanovišta, ono što posmatramo mora biti testirano više puta od strane neovisnih posmatrača. Naučno istraživanje predstavlja korištenje naučnih metoda za dostizanje novih otkrića. Ljudi koji vrše ta istraživanja se nazivaju naučnicima. Tako da bi nastao jedan lijek, te da bi on bio pušten u prodaju, mora se proći niz eksperimenata, eksperimenata sa eksperimentalnim životinjama, a zatim provesti eksperimente i na ljudima. Možemo slobodno reći da je teško izvršiti podjelu farmacije, jer je to jako kompleksna nauka i obuhvata mnoge aspekte nauke. U nastavku smo naveli jednu od podjela farmacije, ali ne može je uzeti kao definitivno, jer postoji još sfera koje bi se mogle spomenuti kao posebni dijelovi.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Farmacija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari