Odlomak

Uvod

Brz razvoj finansijskog tržišta u industrijskim zemljama, a naročito u SAD-u, zahtevao je i razvoj sistema savremenih finansijskih institucija koje su adekvatne potrebama, pre svega, investitora, a zatim i korisnika kapitala.
Takav zahtev se postavljao kao neophodan jer je bankarski sektor organizovan na konzervativan načinpostao kočnica daljeg razvoja tržišnih odnosa i finansijskog tržišta uopšte. Reorganizovanje i prilagođavanje bankarskog sektora novonastaloj situaciji i novim potrebama je bilo sporohodnog karaktera iz mnoštvo razloga, od kojih je najvažniji bio razlog neizvesnosti i rizika u poslovima sa novcem i kapitalom, što novac i kapital po prirodi stvari nose se sa sobom.
Tim činjenicama se može zahvaliti što su zemlje sa razvijenim finansijskim tržištem obogatile svoju finansijsku strukturu nizom novih daleko flaksibilnijih i efikasnijih institucija od konzervativnih i sporo prilagodljivih bankarskih organizacija.
Najtipičniji predstavnici ovih veoma efikasnih institucija na bankarsko- finansijskom tržištu su svakako penzioni fondovi.
Finansijski sistemi razvijenih zemalja u novijem periodu obogaćeni su, dakle, pojavom i razvojem novih tipova finansijskih posrednika, od kojih se poseban zanačaj pridaje upravo penzionim fondovima.
Ove veoma mlade finansijske organizacije su ostavile duboki trag na tim finansijskim tržištima i danas čine njihov nezaobilazan sastavni deo.
Razvoj ovih institucija je imao značajno pozitivne uticaje na razvoj privrede i finansijskog sistema u razvijenim zemljama, a kao najvažnije mogu se istaći sledeće:
•    Porast nivoa institucionalne štedenje
•    Porast broja alternativa za pribavljanje izvora finansijskih sredstava od strane preduzeća
•    Jačanje konkurencije među finansijskim institucijama
•    Intezivan razvoj finansijskih inovacija
•    Produbljivanje i razvij tržišta kapitala
•    Razvoj tržišta korporativnih akcija i obveznica

1.MESTO I ULOGA FINANSIJSKOG SISTEMA U PRIVREDNOM SISTEMU

U ekonomskoj literaturi jedno od najčesće, razmatranih pitanja jeste pitanje funkcionisanja  finansijskog sistema u privredi. Veliki  broj ekonomista u svojim radovima pokušao je da sto preciznije definiše fmansijski sistem, i da identifikuje njegovu suštinu, funkcije, determinante i elemente. U svim ovim istraživanjima ističe se potreba da finanisjki sistem bude što razvijeniji i efikasniji jer je to preduslov za normalno funkcionisanje jedne privrede.

Brojne su definicije finansijskog sistema. Medutim, sve te razlieite definicije mogu se grupisati i svesti na jednu: finansijski sistem je sistem kanala kojim sredstva cirkulišu između različitih privrednih subjekata u privredi, a sastoji od seta tržišta, pojedinaca i organizacija koji trguju na tim tržistima i supervizorskih tela koja su odgovorna za njihovo regulisanje.

Dakle, finansijski sistem je deo ukupnog privrednog sistema jedne zemlje.Upravo odlike privrednog sistema određuju i karakteristike finansijskog sistema.

Drugim rečima, finansijski sistem zavisi od političkih odnosa, dostignutog stepena razvoja privrede i drugih faktora. Razvijenost finansijskog sistema zavisi od broja ucesnika ali i ob broja finansijskih tnstrumenata.

Osnovni zadatak finansijkog sistema jeste snabadevanje privrednih subjekata dovoljnom količinom novca i kredita. Dakle, finansijski. sistem preko finansijskog tržišta i finansijskih posrednika koji su ujedndo i osnovni delovi ovog sistema obezbeđuje neophodne količine sredstava kojima se finansira redovno poslovanje privrednih subjekata, ali i sredstva za investicije, rast i razvoj.

Finansijsijski sistem:preko svojih osnovnih elemenata usmerava sredstva on onih prlvrednih subjekata koji imaju viškove novčanih sredstava ka onima kojima su ta sredstva neophodna na finansiranje svojih potreba. Ovaj proces se odvija  na finansijkom tržištu. Na ovom tržistu se uz delovanje finansijskih posrednika povezuje štednja sa investicijama. Na strani štednje se uglavnom pojavljuje sektor stanovništva, dok se na strani tražnje uglavnom pojavljuje proizvodni sektor, koji  sredstv štednje pretvara u investicije  kojima finansira proizvodnju, i na taj nacin obezbeduje rast j razvoj.privrede.

Povezjući štednju i investicije finansijski sitem utiče na privredni rast, tacnije omogućava da se proces razvoja  ubrza. Osnovni cilj je da se prikupljena štednja efikasno usmeri ka investitorima koji će kroz produktivnu upotrebu ovih sredstava obezbediti rast i razvoj. Rast proizvodnje utiče na rast zaposlenosti, rast zaposlenosti dovešće do rasta prihoda stanovništva koj i će s jedne strane, povećati tražnju na tržistu i time dalje podsticati rast proizvodnje kako bi se zadovoljila nova tražja, a sa druge strane povećaće i iznos štednje.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ekonomija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari