Odlomak

FOTOGRAFIJA

Fotografija je medij dobijen delovanjem svetlosti na površinu koja je osetljiva na svetlost. Fotografija može postojati u fizičkom obliku (na papiru, staklu,limu, …) ili u elektronskom obliku (na zaslonu ekrana, projektovanjem na određenu podlogu, …). Istim nazivom se označavaju tehnička delatnost i umetnička disciplina.
Poreklo naziva
Naziv fotografija (skovan od grčkih reči fotos i grafein) uistinu je prvi upotrebio Francuz Herkil Florans 1833. prilikom opisivanja svog otkrića slikanja pomoću svetlosti, ali njegov izum nije bio tada obelodanjen (nego tek vek i po kasnije – 1977. godine!) pa javnost u to vreme nije saznala za taj naziv. Ponegde se može pročitati da nemačka istoriografija pripisuje prvu upotrebu naziva fotografija nemačkom astronomu Johanu Medleru (25. februar 1839. godine), ali ostala svetska istoriografija to argumentovano osporava. Naime, zvanično je prvi uneo u javnost naziv fotografija (tj. crtanje pomoću svetlosti) engleski astronom i fizičar Džon Heršel, 4. februara 1839. godine, tri nedelje pre Medlera. U srpskom jeziku se ređe koristi i reč svetlopis.
Oblasti stvaranja u fotografiji
• Umetnička fotografija (umetnički izraz kroz fotografiju)
• Novinska fotografija (fotožurnalizam)
• Reklamna fotografija (uglavnom studijska fotografija za reklamiranje određenih proizvoda)
• Naučna fotografija (medicinska fotografija, astronomska, naučne analize, forenzika, …)
• Svadbena fotografija (snimanje mladenaca u posebnimim enterijerima i pozama)
• Amaterska fotografija (hobi i porodična fotografija)
Predistorija otkrića
Opisana u starom veku od Aristotela, kamera opskura je, naročito od vremena renesanse pa nadalje, služila slikarima i arhitektima kao pomoćno sredstvo u prenošenju crteža iz prirode. Njom su se služili, u slične, crtačke svrhe, i pioniri fotografije: Nieps, Dager i Talbot. Oni su poznavali principe prenošenja svetlosnog odraza iz prirode na određenu podlogu, ali je svaki na svoj način nastojao da taj svetlosni odraz fiksira i sačuva zauvek. Predistorija fotografije je, u najvećoj meri, zbir opita urađenih u nameri da se pronađe odgovarajuće hemijsko sredstvo koje bi se ustalilo kao najpraktičniji i najbolji način stvaranja fotografije.

Pioniri fotografije

Jedna od prvih fotografija na kojoj se vidi ljudsko biće: Pariski Boulevard du Temple Luja Dagera iz 1838. ili 1839.
Najraniju fotografiju prirode načinjenu uz pomoć svetlosti i kamere opskure dobio je 1826. godine Francuz Nisefor Nijeps. On je upotrebio metalnu ploču premazanu tečnim rastvorom bitumena (asfalta) i izložio u kameri opskuri. Ekspozicija je trajala 8 sati. Ta fotografija (popularno nazvana „Pogled na golubarnik”) sačuvana je, a otkrio ju je 1952. godine istoričar fotografije Helmut Gernshajm u zaostavštini jednog botaničara iz 19. veka kome je Nieps poklonio taj primerak prilikom boravka u Londonu 1827. godine.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

  • 5 stranica
  • Informatika -
  • Školska godina: -
  • Skripte, Umetnost/Dizajn
  • Srbija,  Blace,  Visoka škola elektrotehnike i računarstva strukovnih studija   Blace

Više u Skripte

Komentari