Odlomak

1.Pojam I predmet gradjanskog prava:

Gradjansko pravo je najznacajniji deo privatnog prava, ono obuhvata: Stvarno I obligaciono pravo, nasledno I porodicno pravo, kao I opsti deo gradjanskog prava..
Gradjansko odnosno civilno pravo nastalo je od latinske reci ius civile..

  • Imovinsko pravo je skup pravnih pravila kojima su regulisani odnosi pravnih subjekata povodom stvarnih obligacionih i naslednih prava, i pravni polozaj pravnih subjekata..Izrazom imovinsko pravo oznacava se najznacajniji deo gradjanskog prava, koji regulise odnose koji nastaju prometom prvenstveno robe ili usluga na trzistu pri cemu se novac pojavljuje kao sredstvo placanja ali i stvari uopste.Ovaj pojam ne obuhvata trgovinsko odnosno privredno pravo..
  • Izrazi privatno, gradjansko, imovinsko i civilno pravo upotrebljavaju se u evropsko-kontinentalnom pravu i oni se neretko upotrebljavaju kao sinonimi ..
  • Predmet imovinskog prava su odnosi koje ono uredjeju..Obuhvata uvod u gradjansko pravo , stvarno, obligaciono i nasledno pravo…

 

 

 

 

2.Sistematika gradjanskog prava:

Postoje tri glavne sistematike gradjanskog prava a to su :

1.Instituciona sistematika potice od Gaja, dobila je naziv po njegovom udzbeniku institucija..Po ovoj sistematici gradjansko pravo razvrstano na: Lica, stvari i tuzbe..
Ova sistematika vladala je od 2. do 19. veka i pod uticajem ove sistematike sastavljen je austrijski gradjanski zakonik iz ( 1811) i Srpski gradjanski zakonik iz ( 1844).

2.Jusnaturalisticka sistematika svrstava gradjansko pravo na pravo u pravo pojedinaca i pravo drustva.
Pravo pojedinaca obuhvata: statusno, stvarno, i obligaciono pravo..
Pravo drustava regulishe bracno i porodicno pravo, a nasledno pravo se ovde vezuje za stvarno pravo.Pod uticajem ove sistematike sastavljen je Pruski zakonik.

3.Pandektisticka sistematika deli gradjansko pravo na: Opsti deo, stvarno i obligaciono pravo, porodicno i nasledno pravo..Ovu sistematiku upotrebljavao je Savinji u 19. veku, a ona je prihvacena i u nasem pravu..

 

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Pravo

Više u Skripte

Komentari