Odlomak

 

Hemijsko suzbijanje korova u lucerki se ni po čemu ne razlikuje od primene herbicida u drugim ratarskim kulturama. Zadatak i cilj su isti, da se eliminišu u pravom trenutku nepoželjne korovske vrste, da herbicidi ispoljavaju zadovoljavajubu selektivnost prema usevu i da svojim prisustvom ne zagaduju čovekovu okolinu, nezavisno da li se radi o reziduama ili metabolitima u biomasi, senu, biljnim ostacima i zemljištu.
Za odstranjivanje korova iz lucerišta koriste se brojni herbicidi posle setve, posle nicanja i tokom mirovanja vegetacije. Od herbicida se traži širok spektar delovanja na korove, duga perzistentnost i očuvanje čovekove sredine.

2. Lucerka

Lucerka (Medicago sativa) se smatra vodećom i najvažnijom krmnom kulturom. Od lucerke se dobija veoma kvalitetna stočna hrana, značajna za ishranu svih vrsta domaćih životinja. Odlikuje se visokim sadržajem sirovih proteina koji se kreće od 18-22% u zavisnosti od faze starosti vegetativnih organa. Proteini lucerke su veoma dobrog amino-kiselinskog sastava. Proteini lucerke su visoke biološke vrednosti. Po svom aminokiselinskom sastavu slični su proteinima životinjskog porekla.
U lucerki se nalaze vitamini: A, B1, B2, B3, C, D, E. Lucerka je bogata nekim organskim kiselinama (limunskom, jabučnom i dr.). Lucerka se odlikuje bogatstvom mineralnih materija, a posebno kalcijumom koji je značajan u ishrani stoke, za proizvodnju mleka i kao sastavni deo kosti za stočni podmladak. Sadrži i važne hemijske elemente: kalijum, fosfor, magnezijum i dr. Lucerka se koristi za ishranu stoke u raznim oblicima: kao seno, silaža, dehidrirane biljke, ređe kao zelena hrana i za napasanje stoke. Koristi se kontinuirano 4-5 godina, dajući godišnje 4-5 otkosa. Njena uloga nije samo za ishranu stoke, već ima posebno važno mesto u plodoredu. Razoravanjem lucerišta u zemljištu ostaju velike količine organske mase, čijim razlaganjem i mineralizacijom se popravljaju fizičke, hemijske i mikrobiološke osobine zemljišta

Za period razvića lucerke do prvog košenja u mladoj i u staroj lucerki najveći značaj imaju zimski, zimsko-prolećni i ranoprolećni korovi.
3. Korovi u lucerki
Lucerka je višegodišnja kultura koja se gaji nekoliko godina na istoj površini, obnavljaju se nadzemni delovi, postoje specifičnosti u sastavu i građi korovske zajednice i zbog toga se korovi u ovom usevu teže suzbijaju. Sezonska dinamika korovske zajednice lucerke je povezana sa kosidbom useva. Za period razvića lucerke do prvog košenja u mladoj i u staroj lucerki najveći značaj imaju zimski, zimsko-prolećni i ranoprolećni korovi. Najznačajnije korovske vrste u ovoj fazi su: Capsella bursa pastoris, Stelaria media, Senecio vulgaris, Lamium amplexicaule, Veronica hederifolia, Viola arvensis, Taraxacum oficinalle. Posle prvog otkosa i kasnije preovlađuju kasnoprolećni korovi – Amaranthus retroflexus, Chenopodium album, Setaria spp., Panicum crusgali.

sl. zakoravljena lucerka
Od višegodišnjih korova su prisutni Sorghum halepense, Cirsium arvense, Plantago lanceolata, Taraxacum oficinalle, Rumex crispus i drugi. Korovi se u usevu lucerke mogu suzbiti u fazi mirovanja vegetacije i tokom vegetacije. Prilikom zasnivanja lucerišta potrebno je pravilno odabrati parcelu. Poželjno bi bilo da je parcela oslobođena višegodišnjih korova, pre svih palamide, jer luceka zaostaje u porastu u delovima parcele na kojoj ima palamide. Važno je da za setvu lucerke koristimo deklarisano seme. Sa nedeklarisanim semenom često se poseju karantinski korovi i gotovo stalno takvo seme je zaraženo parazitnom cvetnicom – vilina kosica /Cuscuta spp./.
Sve dalje mere koje se koriste za suzbijanje viline kosice ne daju zadovoljavajuće rezultate. Suzbijanje korova u fazi mirovanja vegetacije se obavlja protiv zimskih, zimsko-prolećnih i rano prolećnih korova.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

  • 16 stranica
  • Posebna fitofarmacija dr Milić Vojinović
  • Školska godina: dr Milić Vojinović
  • Seminarski radovi, Skripte, Farmacija
  • Srbija,  Prokuplje,  Visoka poljoprivredno prehrambena škola strukovnih studija u Prokuplju  

Više u Farmacija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari