Odlomak

TEST 1
1. Šta je imunitet? Otpornost organizma prema infekciji i reinfekciji, tj. specifično promijenjeno stanje organizma u kome on postaje otporan prema uzročniku bolesti. Skup nespecifičnih i specifičnih faktora koji sprečavaju prodor mikroorganizama u organizam.
2. Za čega služi imunitet? Za odbranu od infekcija, odbranu od tumora, odbacivanje transplanta, oštećenje ćelija i pošto su At visokospecifična postoji mogućnost laboratorijske dijagnostike.
3. Na čemu se zasniva imunski sistem? Na prepoznavanju sopstvenog i tuđeg
4. Ko je bio Edvard Džener? Naučnik koji je uveo variolizaciju
5. Koje vakcine je napravio Luj Paster? Protiv bjesnila, kolere i antraksa
6. Šta je otkrio Ilja Mečnikov, i za to otkriće dobio Nobelovu nagradu? Nagrada za otkriće fagocitoze i njeno objašnjenje
7. Šta je otkrio Paul Erlih? Stvaranje antitijela i komplement
8. Šta čini imunski sistem? Ćelije, tkiva, organi i molekuli
9. Koji su centralni organi imunskog sistema? Kostna srž i timus
10. Koji su periferni limfatični organi? Inkapsulirani (slezina, limfni čvorovi), neinkapsulirani (limforetikularno tkivo pridodato respiratornom, urogenitalnom i digestivnom traktu)
11. Koje ćelije pripadaju imunskom sistemu? Limfatične (T- i B- limfociti), fagociti (mikrofagi i makrofagi), medijatorske ćelije (mastociti, trombociti, bazofilni granulociti)
12. Kako funkcioniše imunski sistem? Preko urođenog i stečenog imuniteta
13. Koje su osobine nespecifičnog imunskog sistema? Filogenetski stariji, djeluje odmah, ne mijenja se tokom života, djeluje prevashodno na infektivne agense i predstavlja ranu liniju odbrane.
14. Koje su osobine specifičnog imunskog sistema? Javlja se samo kod vertebrata, punu funkcionalnost dostiže nakon određenog vremena, pojačava se nakon izlaganja istom patogenu, reaguje i na neinfektivne agense, postojanje memorje, djeluje kasnije.
15. Tipovi stečene imunosti prema efektorskim mehanizmima su: celularna i humoralna
16. Šta je antigen? Antigen, u imunologiji je bilo koja supstanca, bilo koje strukture, koja može biti meta receptorima adaptivnog imunog odgovora lučenjem antitijela, tj. molekula koja potiče stvaranje antitijela, odnosno imunu reakciju u organizmu.
17. Šta je antigenska determinanta? Antigenska determinanta (epitop) strukturna komponenta molekula antigena odgovorna za specifičnu interakciju sa molekulima antitela izazvanu istim ili srodnim antigenima. Deo jednog antitela koja prepoznaje epitope zove paratop.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

  • 11 stranica
  • Imunologija Prof. dr Vesna Lalošević
  • Školska godina: Prof. dr Vesna Lalošević
  • Skripte, Veterina
  • Srbija,  Novi Sad,  Poljoprivredni fakultet, Novi Sad  

Više u Skripte

Više u Veterina

Komentari